Trakya Bölgesine Makine İhtisas OSB Kurulacak

    09 Ekim 2018 Salı 10:44

    Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED), makine sektörünü dağınık yapısından kurtarıp bir araya toplamak için Kırklareli'nin Vize ilçesinde Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kuracak.

    Trakya Bölgesine Makine İhtisas OSB Kurulacak
    - A +

    Makine alanında sektörel faaliyette bulunan 18 derneğin üyesi bulunduğu MAKFED, sektör mensuplarının katılımıyla Makine İhtisas OSB Tanıtım Toplantısı'nı düzenledi. Toplantıda yaptığı konuşmayla sektörü değerlendiren MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, "Bir trende lokomotif ne ise makine sektörü de odur. Bunu kabul etmeyen ülkeler gelişmiş ülke sınıfına asla giremezler. Son 60 yılda gelişmekte olan ülke sınıfından gelişmiş ülke sınıfına giren sadece iki ülke var; Tayvan ve Güney Kore. Bunu da makine, elektronik ve yazılıma yoğunlaşarak yapmışlar. Dünyada makine üretmeden zenginleşmiş bir ülke yok." ifadelerini kullandı.

    Çin’in 1992’de makine ihracatının 3 milyar dolar olduğunu hatırlatan Dalgakıran, söz konusu ülkenin 2005 yılında makine ihracatını 270 milyar dolara çıkardığını söyledi. Üretim araçlarını kendi üretemeyen ülkelerin teknolojiyi dışarıdan alıp hamallık yapmak zorunda kaldığını anlatan Dalgakıran, "Eğer Türkiye büyük ekonomi olacaksa makine sektöründe dünyada söz sahibi ülke olmak zorunda. Ülkemizde böylesi bir makine imalat sanayisi altyapısı oluşmuşken bunu büyütebilecek stratejiler ortaya konularak bu yapılabilir." dedi.

    "Çok daha fazla üretime ihtiyacımız var"

    Makine İhtisas OSB’nin sektörün ihtiyaç duyduğu sinerjiyi yaratarak makine imalat sanayisini ileriye taşıyacağını dile getiren Dalgakıran, şunları söyledi: "Ülkemiz ekonomisine en çok katkı sağlayan sektörlerden makine imalat sanayimiz geride bıraktığımız yıl üretim değerini yüzde 27 artırarak 71,62 milyar TL’ye yükseltti. Aynı dönemde toplam cirosu ise yüzde 28,3 yükselişle 77,49 milyar TL oldu. Türkiye’nin geçtiğimiz yıl yaptığı toplam ihracattan yüzde 9 pay alan sektörümüz 14,8 milyar dolarlık ihracata imza atarak önemli bir başarı elde etti. Üstelik sektör ihracatımızda AB ülkeleri ve ABD gibi gelişmiş pazarların öne çıktığını belirtmekte de fayda var. Türkiye’nin 2023 yılı için belirlediği 500 milyar dolarlık ihracata 100 milyar dolarlık katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için de çok daha fazla üretime, yüksek teknolojiye, Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarına ve sektörel kümelenmeye ihtiyacımız var."

    "OSB’miz makine sanayisinin elini güçlendirecek”

    Makine üreticisi firmaların yüzde 26’lık bölümünün İstanbul’da yer aldığını ifade eden Dalgakıran, sanayinin şehrin sıkışık yapısı içinde büyüyüp gelişme imkanı bulamadığını kaydetti. Dalgakıran, İstanbul’un doğusunda Dilovası ve Gebze’de iki Makine İhtisas OSB’nin bulunduğunu anımsatarak İstanbul’un Avrupa yakasında ve Trakya’da dağınık halde faaliyetlerini sürdüren firmaların böyle bir şansının bulunmadığını belirtti. Dalgakıran şöyle devam etti:

    "Bu gerçekten hareketle makine üreticilerimizin daha modern ve büyümeye açık alanlara sahip olacağı Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesini hayata geçiriyoruz. OSB’mizi Türkiye’nin göz bebeği, Avrupa’ya komşu konumu ile de öne çıkan Trakya Bölgesi’nde kuruyoruz. Kırklareli-Vize’de bulunan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) &ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel OSB’ye (PAOSB) komşu olacak Makine İhtisas OSB ile üreticilerimizi sektörün ihtiyaçlarına cevap veremeyen OSB’lerden ve şehrin sıkışık yapısından kurtarmayı hedefliyoruz. Katılımcı firmalarımız için son derece karlı bir yatırım olacak OSB’miz sektörel kümelenme sağlayacak. Bu da makine sanayisinin küresel rekabette elini güçlendirecek."

    katalog tasarlıyoruz
    Bu haber toplam 397 defa okunmuştur