“65 Yıldır DURMAdan Çalışıyoruz”

    29 Kasım 2018 Perşembe 10:08

    Durmazlar Makina 65 yıldır Türkiye’de sac işleme makinaları üretiminde lider konumda… Son teknolojiyle donatılmış geniş üretim parkuru ve 150 bin metrekare kapalı alana sahip tesisiyle hizmet veren Durmazlar, Endüstri 4.0’a yönelik yatırımlarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Bu kapsamda makinaları için geliştirdiği sistemlerle dünya firmalarıyla rekabet eden Durmazlar, son yıllarda ürettiği yeni konsept makinalarına yeni sistemler kuruyor. Kurulan bu istemlerle makinalar; kendi aralarında haberleşebiliyor, gerektiğinde operatör olmadan çalışabiliyor ve herhangi bir sorunla karşılaştığında sistemi durdurarak malzemenin atıl olmasının da önüne geçiyor. Ar-Ge merkezlerinde gece gündüz demeden çalışan Durmazlar, başarısının tesadüf olmadığını adeta ispatlıyor.

    “65 Yıldır DURMAdan Çalışıyoruz”
    - A +

    Durmazlar Makina Satış Müdürü Hasan Öksüz ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

    Durmazlar Makina her geçen yıl yeni teknolojiler geliştiren ve ürün gamını genişleten bir firma… Son 1 yılda geliştirdiğiniz yeni teknolojiler, tezgahlar ve ürün gamınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? Durmazlar olarak yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda ürün satışlarımızla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En son geliştirdiğimiz ürün olan Panel Bender makinamızla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik.

    Panel Bender çok farklı bir teknoloji ve hassas bir makine. Panel Bender’ın ilerleyen zamanlarda Durmazlar’ın ürün portföyünde önemli bir yer alacağını düşünüyoruz. Bunun yanı sıra önceki senelerde üretmiş olduğumuz boru ve tüp kesim lazerimiz mevcut. Bu ürünlerimiz de Avrupa ve Türk piyasasında kullanılıyor. Ürünümüzün ülkemize değer katacağına inanıyoruz.

    Özellikle 5 eksen lazer konusunda yoğun çalışmalarınızın olduğunu biliyoruz. Bu konuda hangi seviyedesiniz? Bizlere bahseder misiniz?

    Otomotiv sektörüyle ilgili ülkemizde büyük bir açık vardı ve yurtdışından çok fazla ithalat yapmak zorunda kalıyorduk. Durmazlar’ın sektördeki 65 yıllık tecrübesini gösterebildiği bir ürün ortaya koyduk.5 eksen lazerimizin üretimini gerçekleştirdik. Ürünümüzle ilgili testlerimiz de başarıyla sonuçlandı. ürünümüzle ilgili hazırlıkları tamamladık. Almanya’da gerçekleşecek olan EuroBlech Fuarı’nda da ürünümüzün Lansmanını gerçekleştirdik.

    “5 eksen lazerimizle Durmazlar’ın sektördeki 65 yıllık tecrübesini gösterebildiği bir ürün ortaya koyduk”

    Türkiye’de havacılık, savunma ve otomotiv sanayi her geçen yıl gelişiyor. Bu gelişim sac işleme sektörüne nasıl yansıyor?

    Havacılık, savunma ve otomotiv sektörleri gibi sac işleme sektörünün de önünün çok açık olduğunu düşünüyorum. Durmazlar’ın özellikle bu noktada üretmiş olduğu tezgahlar artık milimetreden ve saniyeden daha çok mikronları ve milisaniyeleri hesaplar hale geldi. Zaten bu kalitedeki ürünlerle yurtdışı ile rekabet edebilirsiniz. Örneğin, büyük otomotiv firmalarından birkaçında ürünlerimiz halihazırda zaten faaliyet gösteriyor. Otobüs alanında faaliyet gösteren firmaların birçoğu ise özellikle tüp kesim ürünlerimizle ilgili şu anda prosesin bir kısmını eline almış durumdalar. Bunların yanı sıra 5 eksen lazer makinemizle otomotiv sektörü ve makine sektörü içerisinde fazlasıyla entegre olmayı planlıyoruz. Diğer ürün gamlarımızda tabii ki standartta yıllardır üretmiş olduğumuz ürünler şu anda otomotiv, havacılık ve birçok sektörün içerisinde fazlasıyla yer ediniyor. Özetle sacın olduğu her sektörde Durmazlar vardır diyebiliriz.

    Firma olarak Ar-Ge ve inovasyona önemli yatırımlar yapıyorsunuz. Bu konudaki çalışmalarınız neler?

    Biliyorsunuz ki OECD ülkelerinde Ar- Ge’ye yüzde 2-2.5 civarında yatırım yapılıyor. Durmazlar olarak biz, her sene yüzde 3.2 oranında Ar-Ge yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu konuda MAKTEK Fuarı’nın başlangıcı esnasında düzenlenen törende hem ihracat alanında hem de Ar-Ge yatırımlarında Türkiye’de lider olmamızdan ötürü ödül aldık. Çalışmalarımızı planlı ve programlı bir şekilde yürütüyoruz.

    Türkiye’nin ilk yerli Rezonatörü’nü yine Durmazlar bünyesinde gerçekleştirdik. Bu ürünümüzle ilgili daha farklı komponentlerde çalışmalarımız devam edi- yor. Abkant ürünlerimizde olan ilk CNC kontrol ünitesi testimizi gerçekleştirdik. Ar-Ge merkezimizde yazılım kısmında çalışan arkadaşlarımızın sayısını arttırdık. Bu da bizim Aurora adında kendi yazılımızı çıkarmamıza olanak sağladı. Bu yazılımımız şu anda plazma Panel Bender tüp makinalarımızda kullanılıyor. Ayrıca bununla ilgili olarak diğer makine konseptlerimizde de iç kısımları tamamlamak üzereyiz. Makinaların C kodları dediğimiz konuşma dillerini Durmazlar olarak kendimiz oluşturuyoruz ve dışarıdan bu konuda herhangi bir destek almıyoruz. Bunun en büyük artısı ise şu an gündemde olan Endüstri 4.0’la ilgili kullanım avantajını ortaya çıkarmasıdır.

    Bütün firmalarda bir ERP sistemi mevcut. ERP haberleşmesinde yani bizim ürünlerimizin birer iş merkezi olarak tanımlanması ve iş emirlerini sistem üzerinden direkt alıp Task Manager üzerinden de kapatması ERP komünikasyon noktasında büyük bir hamle. Bu noktada biz Aurora yazılımı sayesinde bunların tamamını gerçekleştirebiliyoruz. Yine Endüstri 4.0 kapsamında ele alabileceğimiz bulut yazılımlarımız var. Bu bulut yazılımımız, tamamıyla kendi Ar- Ge merkezimizde kendi mühendislerimiz bünyesinde gerçekleştirildi. Bulut yazılımımız sayesinde geriye dönük bütün verileri depolayıp, gerekli analizleri yapıp, makinalarla ilgili kestirimci bakım dediğimiz noktada tüm hamleleri yapabilir durumdayız.

    Bulut lisanslarımız bir adım sonrasında bulut üzerinden makinaya program gönderme seviyesine kadar geldi. Bununla birlikte en büyük unsurlardan bir tanesi de augmented reality dediğimiz arttırılmış gerçeklikle ilgili işlemlerdir. Makinalarımız koymuş olduğumuz bu özel sistemlerle çok atıl durumda olan malzemelerin dahi tekrar değerlendirmesi, artırılmış gerçeklik sayesinde parçaların tekrar software üzerine yerleştirilerek hayata geçmesi ve kullanılması bunun hem maddi hem de zamansal olarak müşterilerimize avantaj sağlıyor. Örneğin, tüp lazer makinamızdaki en büyük sıkıntılardan bir tanesi piyasada görülen tüplerin veya profillerin sabit olarak belli bir düzgünlükte gelmemesi veya merkezleme sorunudur. Biz bu profillerin dijital olarak sensörlerle, online - gerçek zamanlı olarak doğru bir şekilde kesilebilmelerini sağladık. Bu çalışmalarımızın tamamı da Ar-Ge merkezlerimizde gerçekleşti. Bununla birlikte kaynak dikiş dedikleri noktada dikiş sensörleri uyguladık. Bunlarla ilgili temiz yüzey sistemi algılayıp kesimleri temiz yüzeyde yapıyoruz çünkü görsel olarak raf düzenlerinde kaynak tarafı devamlı arkada kalmak zorundadır. Bu tür çalışmalarımızın tamamını da yine Ar-Ge merkezlerimizde gerçekleştirdik.

    “Türkiye’nin ilk yerli Rezonatörü’nü Durmazlar bünyesinde gerçekleştirdik”

    Endüstri 4.0 kapsamında tüm sektörler kendini geliştiriyor ve yeniliyor. Bu alanda siz ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

    Endüstri 4.0’ın en önemli unsurlarından biri de esneklik prosedürüdür. Bildiğiniz üzere Türkiye’deki en büyük problemlerden biri de yetişmiş eleman sıkıntısıdır. Doğal olarak biz de bu noktada kendi yazılımlarımızla ortaklaştırmaya gittik. Yüzde 80 oranında yazılımımız bütün makinalarımızda ortaklaştı. Böylelikle makinamızı kullanmayı bilen bir personelin diğer makinamızı da yüzde 80 oranında kullanabilmesini sağladık. Böylelikle işletmelerin tek bir operatörle birkaç operasyonu bir anda gerçekleştirebilmeleri kolaylaştı. Endüstri 4.0’da otomatik olarak çevrim en önemli unsurdur. Ama bu otomatik çevrim hesaplanmadan uygulanamaz. Örneğin, prosesleri sırasıyla ilerletebilirsiniz, her şeyi otomatikleştirebilirsiniz ama önemli olan nokta çıkan ürünün doğru ürün olduğunu test edip edemediğinizdir. Bununla alakalı olarak Türkiye’de ilk defa DAM - online açı ölçüm sistemini gerçekleştirdik. Robotla yapılan bükümlerin sonucunun doğru çıkıp çıkmadığını bu sensörler sayesinde ölçüp sonucun doğru çıkmasını garanti altına alarak proseslerimizi devam ettiriyoruz.

    Ayrıca Tower sistemlerinde tüm lazer makinalarının senkronize çalışmalarında operatör olmadan çalışmalarını sağladık. Bütün prosesi otomatik olarak sürdürebiliyoruz fakat asıl önemli kriter kesim esnasında parçanın doğru kesilip kesilmediğidir. Bununla ilgili de yine lazer kafaları üzerine LCM dediğimiz bir Laser Cutting Monitoring sistemi yerleştirerek yazılımımıza entegre ettik. Böylelikle kesim esnasında bir problem oluştuğunda sistem otomatik olarak tekrar geri sararak aynı şeyi daha farklı parametrelerle test edebiliyor. Eğer sonuç tutmazsa da mutlaka operasyonu durduruyor ki sabaha kadar çalışan bir sistem Tower’deki bütün sacların atıl duruma gelmesini engelliyor. Bunlar gibi Endüstri 4.0 konusunda çok fazla çalışmamız mevcut. Bu anlattıklarımın da yüzde 95’i şu an sahada birebir uygulanmaktadır.

    2018 yılı ikinci çeyrek itibariyle döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar ve iç piyasada oluşan durgunluk sizin sektörünüze nasıl yansıdı? Durmazlar Makina olarak bu konudaki değerlendirmenizi bizimle paylaşır mısınız?

    Bildiğiniz gibi makine sektörü yatırıma dayalı ürünler üretiyor. Doğal olarak bu tür durumlarda krizle alakalı veya piyasalardaki daralma bu tür noktalardan ilk olarak etkilenen sektörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar krizle alakalı bir durumu hissettiklerinde öncelikle biraz bekleyelim ve önümüzü görelim derler. Fakat Durmazlar olarak bizim ihracat çalışmalarımız halen devam ediyor. Rakamları incelediğimizde de her geçen ay bir önceki seneye göre artı durumda olduğumuz görülüyor.

    İhraç pazarlarınızda Durmazlar Makina olarak ürün kaliteniz, rekabet gücünüz ve pazar payınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

    Pazar payı olarak Avrupa’da, Amerika’da, Ortadoğu’da çok yoğun bir hakimiyetimiz var. Uzakdoğu’ya doğru biraz daha fazla eğilim göstermek istiyoruz. Sonuçta dünya çapında pasta çok büyük. Bu kadar ciddi bir pazarın olduğu noktada çalışmalarımıza devam ediyoruz.

    Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

    Makine projeleriyle ilgili çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor. Ar-Ge merkezindeki arkadaşlarımız gece gündüz demeden faaliyetlerini sürdürüyorlar. Sonuçta ülkemize faydalı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Projelerimizle ilgili Durmazlar, sektörde ilk olarak raylı sistemlerde bir gelişim sergiledi. Bu gelişim sayesinde Türkiye’den ilk defa Polonya’ya ihracat yapacağız ve bununla ilgili sözleşmeler de imzalandı.

    MAKTEK Fuarı firmanız açısından nasıl geçiyor? Fuarda müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi verdiniz?

    MAKTEK Fuarı çok fazla ziyaretçinin bir arada bulunduğu uluslararası bir fuar. Bizim özellikle Ortadoğu vb. yakın coğrafyalardan gelen ziyaretçi sayımız çok yüksek. MAKTEK Fuarı sayesinde çok daha fazla kitlelere ulaşım sağlayabiliyoruz. Fakat bu seneki fuara gelen ziyaretçi sayımızda azalmalar oldu.

    Ülkemizin şu anki ekonomik şartları bu noktadaki en büyük etken. Bu seneyi ülke bazında değil de globalde değerlendirmemiz gerekirse daha çok faydasını görmüş oluruz.

    Fuarda bu sene bizim amiral gemimiz olan abkantlarımızı, plazma makinalarımızı, panel bender makinemizi, tüp cut makinemizi, lazer makinemizi sergiledik. MAKTEK Fuarı zamanlama olarak başka tarihlere denk getirilebilirse fuardan daha çok verim alabiliriz. Çünkü fuar tarihleri yurtdışındaki önemli fuarlara denk geliyor. Bu sebepten dolayı yurtdışından özellikle Avrupa Bölgesi’nde yeteri kadar ziyaretçi akınını ülkemize getiremiyoruz. Fuarın tarihleri değişirse yurtdışından daha fazla ziyaretçinin ülkemize geleceğini düşünüyorum.

    Son olarak eklemek istedikleriniz...

    Durmazlar Makina olarak “Bugün, yarın ve daima” müşterilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz. Durmak yok yola devam!

    katalog tasarlıyoruz
    Bu haber toplam 2510 defa okunmuştur