CNC Plazmada Bir Dünya Markası AJAN

    03 Aralık 2018 Pazartesi 09:55

    Türkiye’nin CNC plazma üretimi ve satışı konusunda lider firması olan Ajan Elektronik, yurtdışında da 40’ı aşkın ülkede çalışan makinalarıyla aynı zamanda bir dünya markası. Makinalarının güç ünitesi, CNC ünite, kesici kafa, servo motor, yazılım gibi en hayati bölümlerini kendi bünyesinde ve %97’lik bir yerlilik oranıyla üreten tek firma olan Ajan Elektronik, müşterilerine her zaman satın alınabilir ileri teknolojik makinalar üretiyor ve bu makinalarla güvenilir hizmetler sunmaya devam ediyor.

    CNC Plazmada Bir Dünya Markası AJAN
    - A +

    Ajan Elektronik Bölge Satış Sorumlusu Gökhan Çirim ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

    Sorularımıza geçmeden önce bizlere kısaca kendinizden bahseder misiniz?

    1982 yılında Eskişehir’de doğdum. Babamın görevi gereği Malatya’da başladığım öğrenim hayatımı İzmir’de devam ettirdim. Liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nden, üniversiteyi ise Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olarak tamamladım. Beş seneye yakın bir süredir de Ajan Elektronik firmasında satış bölge sorumlusu görevini yürütmekteyim. Evliyim ve 3,5 yaşında bir oğlum var.

    Ajan CNC’nin kuruluşu bugünlere gelişi ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

    Mehmet ve Mustafa Kerim Çınarlı tarafından kurulan Ajan Elektronik, 1973 yılından bu yana faaliyet gösteriyor ve metal işleme sektöründe yüksek teknolojik makinalar üretiyor. 2004 yılından bu yana da plazma üreten Ajan firması, yurtiçinde ve yurtdışında 40’ı aşkın ülkede 6000’i aşkın makinasıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

    Ajan Elektronik şu an 3 fabrikası ve 300’ü aşkın personeliyle, plazma pazarının liderliğine ve uluslararası alanda gün geçtikçe artan bir pazar payına sahip. Firma olarak öncelikli hedefimiz her zaman satın alınabilir ileri teknolojik makinalar üretmek ve bu makinalarla güvenilir bir satış sonrası hizmet vererek müşteri memnuniyetimizi her daim korumaktır. Plazma konusunda uzmanlaşan firmamızda artık lazer üretimlerimiz de söz konusu. Makinalarımızın güç ünitesi, CNC ünite, kesici kafa, servo motor, yazılım gibi en hayati bölümlerini kendi bünyemizde ve %97’lik bir yerlilik oranıyla üretip satışa sunan tek firmayız. Yerli üretim yapmamız servis, yedek parça, sarf malzeme vb. konularında da önemli avantajlar sağlıyor. Böylece müşterilerimize mümkün olduğu kadar en hızlı hizmeti en uygun maliyetlerle sunuyoruz.

    “Sacın işlendiği tüm sektörlerde bizim makinalarımızı görebilirsiniz”

    Ürünleriniz ağırlıklı olarak hangi alanlarda kullanılıyor?

    Sacın işlendiği tüm sektörlerde bizim makinalarımızı görebilirsiniz. İnşaat ve çelik konstrüksiyon, tersanecilik, tarım mekanizasyon, makine üretim, dorse - damper ve araç üstü ekipman üretimi ağırlıklı olmak üzere birçok sektörde makinalarımız kullanılıyor. Ayrıca piyasaya fason kesim hizmeti veren firmaların da değişmez markasıyız.

    Türkiye’deki makinaları yurtdışı ülkelerle kıyasladığınızda ortaya nasıl bir tablo çıkıyor?

    Yurtdışındaki firmalarla hemen hemen aynı kaliteyi yakalamış durumdayız. Teknolojik bakımdan aramızda neredeyse hiç fark kalmadı diyebilirim. Ama kendimizi dünya pazarına güzel bir şekilde tanıtmamız gerekiyor. Fuarlarla ya da değişik organizasyonlarla Türkiye’nin dış temsilcilikleri ve bakanlıkları aracılığıyla gerekli tanıtımları yapmamız gerekiyor. Yurtdışına çok güzel işler yapan ve makine üreten firmalarımız var. Aslında yurtdışında marka bilinirliğimizi artırarak Türkiye’yle ilgili önyargıyı kırmamız lazım. Ajan CNC olarak kendi alanımız olan plazmada çok ileriye gittik ve kendimizi kanıtlayabildik. Mümkün olduğu kadarıyla yurtdışına kendimizi anlatabilmeliyiz.

    “Ajan Elektronik 45 yıllık deneyimiyle Türkiye’nin yerli ve milli tek CNC plazma üreticisi”

    2018 yılı ikinci çeyrek itibariyle döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar ve iç piyasada oluşan durgunluk sizin sektörünüze nasıl yansıdı? Ajan Elektronik olarak bu konudaki değerlendirmenizi bizimle paylaşır mısınız?

    2018 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren Dolar ve Euro fiyatlarından kaynaklanan sektördeki kur dalgalanmaları ve akabinde faizlerin artması sektörü elbette etkiledi. Piyasada nakit sıkıntısı var, leasing faizleri yüksek ve bankalarla çalışmak da artık iyice zorlaştı. Firmalar şu dönemde yatırım yapmaktan korkuyorlar. Bir paradoksun içindeyiz maalesef. Yaşanan krizin en büyük sebeplerinden biri de dış ilişkilerimizdeki sorunlar ve tansiyonun sürekli yükselmesi… Öncelikle dış sorunların çözülmesi, Suriye’ye ve kamuya yapılan yatırımların azaltılması gerekiyor. Bir kere en azından kurun sabitlenmesi ve yatırımcı firmaların önlerini görebilmesi gerekiyor. Faizler eğer makul seviyelere gelirse firmalar için yatırım yapmak daha kolay olacaktır. Çünkü bizim üretmemiz, üretmemiz için de yatırım yapmamız gerekiyor. Sanayide makine üreten firmalar çok değerli. Her sektörün bir makinaya, ülkemizin ise üretime ihtiyacı var. Birtakım şeyler eğer rayına oturursa firmalar daha kolay yatırım yapabilecek seviyeye gelecekler. Devlet teşviklerinin özellikle bu dönemde daha çok ön plana çıkarılması gerekiyor. Elbirliğiyle önümüzdeki krizi bir şekilde atlatacağız. Ama herkes elini taşın altına koymalı.

    “Her sektörün bir makinaya, ülkemizin ise üretime ihtiyacı var”

    MAKTEK Fuarı firmanız açısından nasıl geçiyor? Fuarda müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi verdiniz?

    MAKTEK Fuarı, sektörün hem katılımcı hem de ziyaretçi açısından en önemli fuarı niteliğinde. Burada TİAD ve MİB’in destekleri de büyük önem taşıyor. TÜYAP her sene bu organizasyonu başarılı bir şekilde yürütüyor. Bu seneki fuardan tabii ki beklentilerimiz fuara katılan her firma gibi yüksekti fakat sektördeki sıkıntıların yansıdığını burada da net bir şekilde görmüş olduk. MAKTEK Fuarı’nda bu sene de yer almak bizim açımızdan memnuniyet vericiydi. Çünkü MAKTEK Fuarı’nın sektörün devamlı olarak gelişmesini sağlayacak ve sektörü ayakta tutacak nitelikte bir fuar olduğunu düşünüyoruz.

    Son olarak sektöre ve sanayicilere vermek istediğiniz bir mesajınız var mıdır?

    Bizim için en önemli şey özellikle şu sıralar mümkün olabildiği kadar üretime yönelmek. Çünkü Türkiye’nin ithal ettiği ürünleri büyük oranda imal edebilecek potansiyeli olan firmalar var. Birçok sektörde ülke olarak kendi kendimize yetebiliyoruz. Sorunlarımızı artık kendi bünyenizde çözebiliyor olmamız gerekiyor. Ajan CNC olarak biz en azından sac işleme sektöründe bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bazı ürünlerde yerlilik oranı yükseldi ama bunun arttırılması gerekiyor. Türkiye’nin üretme gücü ve potansiyeli olan her alanda etkinliğini hissettirmelidir. Mesela talaşlı imalatta yerli üretimi destekleyebilmemiz bize çok önemli avantajlar sağlayacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca yazılım konusunda da kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Çünkü ülke olarak artık kendi kendimize yetebilmeliyiz.

    katalog tasarlıyoruz
    Bu haber toplam 2223 defa okunmuştur