Hardox aşınma plakası ürün çeşitleri

    12 Mart 2019 Salı 12:03

    Aşınma sorununuz ne olursa olsun ona uygun bir Hardox levhası vardır. Geniş bir yelpazedeki sertlik, kalınlık ve genişlik çeşitliliği, uygulamanızın performansını daima en üst seviyede tutmanıza olanak verir.

    Hardox aşınma plakası ürün çeşitleri
    - A +

    Aşınma sorununuz ne olursa olsun ona uygun bir Hardox levhası vardır. Geniş bir yelpazedeki sertlik, kalınlık ve genişlik çeşitliliği, uygulamanızın performansını daima en üst seviyede tutmanıza olanak verir. Hardox 400 ve Hardox 450, yüksek tokluk, kolay bükülebilme ve mükemmel kaynak edilebilme özellikleri taşıyan çok amaçlı aşınma levhalarıdır. Hardox 500, yüksek aşınma direnci gerektiren uygulamalar için tok, bükülebilen ve kaynak edilebilen bir aşınma levhasıdır. Hardox 550 ise, 550 HB sertliği ve Hardox 500’ünkine eşit tokluğuyla aşınma ömrünü, çatlak oluşum riskini yükseltmeden, arttırmak için tasarlanmıştır. Hardox 600 sınır durumlar için üretilmiş dünyanın en sert aşınma levhasıdır. Yüksek kromlu beyaz dökümler, Ni-hard ve kaynak dolgu gibi malzemelerle rekabet etmektedir. Hardox HiTuf, aşınma ve çatlamaya direncin mutlaka birlikte istendiği kalın kesitli aşınma parçaları için düşünülmüş ekstra yüksek tokluğa sahip bir aşınma dirençli levhadır. Hardox Extreme, çok yüksek aşınma dayanımı gerektiren uygulamalar için geliştirilmiştir. Çok yüksek maliyetlere sahip kaynak dolgulu levhalar ve yüksek krom alaşımlı beyaz çelikler yerine kullanılabilir. Yüksek sertliğine rağmen, standart atölye koşullarında kaynak edilebilir, kesilebilir, işlenebilir ve delik delinebilir.

    Taş ocakçılığı ve madencilik alanındaki avantajları

    Taş ocağı ve açık maden işleri ekipman kapasitelerini zorlamaktadır. Aşınmaya dayanım söz konusu olduğunda, yüksek maliyetler söz konusu olabilir. Hardox ® aşınma plakası, taş ocakçılığı ve madencilik sektörünün tüm üretim aşamalarında eşsiz avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlara madencilik işlerinde fark yaratan kalem olan ekonomik faydalar da dahildir. Bu faydalar, üstün aşınma dayanımı sayesinde iki tamirat arasında geçen sürenin önemli ölçüde artması ile başlamaktadır. Hardox aşınma levhası hızlı ve esnek şantiye çözümüdür. İyi kaynak edilebilme ve atölye dostu olma özellikleri sayesinde Hardox, onarım yöntemlerinize kolayca entegre edilerek, üretimin duruş olmadan devam etmesini sağlar. Ayrıca, büyük miktarlarda yedek parça stoklama zorunluluğunu ortadan kaldırır. Tasarım konusunda ise, Hardox aşınma levhasının mükemmel özellikleri sayesinde klasik düşünce kalıplarının dışına çıkarak maliyetten tasarruf edebilir ve farklı performans seviyelerinde tasarımlar yapabilirsiniz. Örneğin, Hardox’un üstün dayanımı sayesinde, daha ince levhalar kullanarak toplam ağırlık azaltılır, taşıma yükü arttırılır ve böylece verimlilikte de artış sağlanır.

    Taş ocakçılığı ve açık madencilikte Hardox çeliğin kullanıldığı yerler

    Hardox aşınma plakası, Kürek tipi kova, Buldozer, Damperli kamyon, Ekskavatör, Bunker, Besleyici, Elek, Çeneli kırıcı, Konveyör, Transfer oluğu, Çekiçli kırıcı, Son elek, Yükleyici, Damper gibi aşınmanın olduğu heryerde kullanılmaktadır.

    Neden Hardox 600?

    Hardox 600 yüksek krom beyaz alaşımlı dökümler, Ni-hard ve sert kaplamalar ile boy ölçüşebilir. Ekstra sert ve tok aşınma plakası Hardox® 600 en zorlu aşınma koşulları için üretilmiştir. Son derece sert olmasına rağmen kesilebilir ve kaynaklanabilir.

    Hardox 600, sürtünme ve aşınmaya karşı yüksek dayanım gerektiren uygulamalar için kullanılan Q&T martensitli aşınma plakasıdır. 600 Brinell sertliğindeki ürün, benzersiz bir kaynaklanabilme, sertlik ve tokluk kombinasyonu sunar. Yüksek aşınma direnci için tasarlanan diğer birçok çeliğin aksine oldukça kullanıcı-dostu olan Hardox 600, darbe gücünü arttırmak için aşınma direncinden ödün vermez.

    Hardox 600 neyin yerine kullanılabilir?

    Eğer bileşenleriniz 900-1000 Vickers (HV) sertliğinde aşındırıcı maddeler tarafından kaymalı aşınmaya maruz kalıyorsa, 600 Brinell aşınma plakası kullanmak aşınma dirençlerini önemli ölçüde arttıracaktır.

    Hardox 600 düşük sertlikteki aşınma plakalarının yerine geçebileceği gibi, sert kaplama ve kaplamalı plakalar, beyaz demir krom dökümler ya da seramikler yerine de kullanılabilir.

    Özellikleri sayesinde Hardox 600, bu materyallerin kırılmasına ve tahrip olmasın sebep olan darbelere karşı koyabilir.

    Beyaz demir krom dökümler

    Ni-Cr (Ni-Hards), Cr-Mo ve yüksek Cr üç temel kalite grubunu oluşturur. Bu materyaller ostenitli ya da martensitli matrisler içerisinde çökelmiş krom karbürleri içerir.

    • Beyaz demir krom dökümlerin düşük seviye kırılma ve darbe tokluğu aşınma parçasının çatlama hassasiyetini arttırır.

    • Yapı ve karbür fraksiyonu yüzünden kaynaklama, kesme ve talaşlı işlem gibi yaygın atölye yöntemleri zordur.

    • Sabit kalıp boyutları ve optimum uygunluğa ulaşma konusundaki düşük toleransları yüzünden dökümler bileşen tasarımlarında sınırlı esneklik sunar.

    Sert kaplama ve kaplamalı plakalar

    Kaplamalı plakalar ve sert kaplamalar çok çeşitli kompozisyon ve sertlik seviyelerine sahiptir. Beyaz demir dökümlerinde olduğu gibi, aşınma dirençleri ostenitli ya da martensitli matrisler içerisinde çökelmiş krom karbürleri ile sağlanır.

    Kaynaklama aşamasındaki yoğun ısıtma ve soğutma, üretilen bazı kaplamalı plakalarda bükülme ve şiddetli çatlakların yaygın olarak gözlenmesine sebep olur. Bu durum, kaplamanın kırılmasına ya da parçalanmasına sebep olabilecek yüksek darbeli ortamlar için oldukça zararlıdır.

    Sert kaplama çökeltilerin termal püskürtme ve kaynaklanması sırasında ortaya çıkan seyrelme problemi, sert kaplama parçalarının yüksek aşınma karşısında dökülmesine sebep olur.

    Bazı kaplamalı plakalardaki pürüzlü yüzey sürtünmeyi arttırarak makinalara malzeme yığılmasına sebep olabilir.

    Seramikler

    Alüminyum ve silikon oksitler gibi seramik materyaller, yüksek sertlikleri sayesinde (1800-2000 HV) istisnai bir aşınma direnci sergilerler.

    • Düşük tokluk seviyesi, bu ürünlerin yalnızca makul seviyelerde darbe içeren uygulamalarda kullanılabilmesine olanak sağlar.

    • Seramikler kaynaklanabilir olmadıklarından, alternatif ve çoğu zaman daha pahalı eklenti çözümleri göz önünde bulundurulmalıdır.

    • Yüksek materyal maliyeti düşünüldüğünde, yüksek aşınma görülen ortamlarda seramikler kısıtlı olarak kullanılmıştır.

    Hardox 600 performansı

    Aşınmaya karşı direnç materyallerin kendine özgü sahip olduğu bir özellik değildir; bu durum tamamen uygulamaya bağlıdır. Bazı koşullar altında üstün aşınma direnci gösteren materyaller, farklı koşullar altında daha kötü bir performans sergileyebilirler. Materyal seçimi oldukça karmaşıktır ve aşınma bilgisi ile uygulama tasarımı, bakım rutinleri, atölye gereklilikleri, materyal ve üretim maliyetleri gibi pratik konularda değerlendirme yetisi gerektirir.

    İşlev göz önünde bulundurulurken, sert krom karbürlerin sertliği ya da fraksiyonu açısından aşınma direnci, aşınma parçalarının performansını etkileyen tek faktör değildir. Materyalin çatlama hassasiyeti de hesaba katılmalıdır. Bu durumda Hardox 600, beyaz demir dökümler, seramikler, kaplama plakalar ve sert kaplama çözeltilerden çok daha üstün bir darbe tokluğu sunar.

    Faydalar

    Hardox 600’ün diğer faydaları;

    • Çelik plakalar oldukça yaygındır.

    • Tüm özellikler sunulan plakada mevcuttur.

    • Ekstra ısıl işleme gerek yoktur.

    • Geniş alanlar oldukça düşük bir maliyet karşılığında korunabilir.

    • Bahsedilen özellikler plakanın tümünde tutarlı olarak gözlemlenebilir.

    • Standart atölye ortamında talaşlı işlem, kaynaklama ve kesme kolaylıkla yapılabilir.

    • Direk montaj ya da yenileme için yedek parçalar hızlı ve kolay şekilde üretilebilir.

    • Üretilmiş parçalarda benzer toleranslara ulaşmak mümkündür.

    • Hafif aşınma parçası tasarımında sertlik, sünme dayanımı ve darbe tokluğunun benzersiz kombinasyonundan yararlanılır.

    • Üstün darbe tokluğu sağlar.

    Faydaları toplayın

    + Yüksek aşınma direnci

    + Talaşlı işlem için uygunluk

    + Çelik plakaya kolay erişim

    + Değişmeyen özellikler

    + Kaynaklama için uygunluk

    -------------------------------------------------

    = Her servis saati için daha düşük maliyet

    Hardox 600 hangi uygulamalarda kullanılabilir?

    Hardox 600’ün başarılı biçimde kullanıldığı uygulamalar arasında taşıyıcı sistemler, aşınma çubukları, ikmal araçları, boşaltma kanalı ve beton mikserleri ile diğer yüksek-aşınma ekipmanları yer almaktadır. Geri dönüşüm endüstrisinde döner çekiçler ve öğütücü bıçaklarında kullanılmaktadır.

    En iyi performans için Hardox 600 aşınma parçanızı sert bir desteğe bağlayın ve esnemeyi önleyin. Yapısal yüklerin sebep olduğu fazla baskı da düşük seviyede tutulmalıdır.

    Hardox Wearparts

    2000 yılında Avrupa’da hizmete giren ve 85’ten fazla ülkede 400’den fazla merkezi bulunan Hardox Wearparts®, aşınma hizmeti merkezlerinden oluşan dünya çapında bir ağ olma özelliği taşıyor. Yüksek verimlilik ve düşük bakım maliyeti sağlamak her Hardox Wearparts ® merkezinin birincil amacı olarak öne çıkıyor.

    Hardox Wearparts®, ürün ve hizmet kalitesiyle, performans ve güvenlik sağlıyor. Türkiye genelindeki toplam 19 Hardox Wearparts® merkezi, özellikle maden sektörüne çözümler üretiyor.

    Çalışanlar sahalara giderek hem yerinde ölçümler hem de aşınma analizleri gerçekleştiriyor. Tasarımcılar, aşınmayı en aza indirebilmek için teknik destek sağlıyor. Tüm Hardox Wearparts® merkezlerinin ortak amacı; verimliliği en üst seviyeye getirebilmek.

    katalog tasarlıyoruz
    Bu haber toplam 1215 defa okunmuştur