“Müşteri memnuniyetine önem veriyoruz”

    08 Nisan 2019 Pazartesi 15:47

    Kaptan Plastik Kalıp Genel Müdürü Uğur Fırat ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

    “Müşteri memnuniyetine önem veriyoruz”
    - A +

    Öncelikle bizlere kendinizden ve Kaptan Plastik Kalıp’ın kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

    Firmamız, trafo karkas ve fişli adaptör kutuları imalatı yapıyor. Trafoların içindeki bobin karkaslarını ve bunlarla alakalı bağlantı elemanları, köşe bentleri, kelepçeleri, adaptör kutuları, döküm kutularını kendi bünyemizde yaparak müşterilerimize sunuyoruz.

    Ağırlıklı olarak hangi sektörlerde faaliyet gösteriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

    Firmamız ağırlıklı olarak elektrik - elektronik, asansör sektöründe faaliyet gösteriyor. Ürünlerimiz ise trafolarda, güç kaynaklarında, kaynak makinalarında, CNC tezgahlarında, evlerdeki adaptör kutularında, laptopların şarj aletlerinin dışındaki kutularda kullanılıyor.

    Nihai kullanıcılar ürün satın alırken nelere dikkat etmeliler? Bu konuda yapılan yanlışlarla ilgili tavsiyeleriniz neler? Neden sizi tercih etmeliler?

    Faaliyet gösterdiğimiz sektör gereği öncelikle ısıya dayanıklı malzemeler kullanıyoruz. Trafolarda genellikle en çok rastlanılan sıkıntı trafonun ısınmasından dolayı plastiğin erimesidir. Bizde bu sebeple ilgili plastiklerimizi dayanıklı malzemeden üretiyoruz. Örneğin, bazı malzemelerde trafo ısındığı zaman plastik deformasyona uğruyor ve yumuşuyor. Daha sonra da trafoya zarar vererek cihazı bozuyor. Bu sebeple bizler ısıya dayanıklı ürünlerimizi öncelikle ısıya dayanıklı malzemelerden üretiyoruz. Elimizden geldiği kadarıyla hataları minimize etmeye çalışıyoruz. Müşterilerimizin bu konudaki mağduriyetini gideriyoruz.

    Sektörde satış sonrası servis ve yedek parça temini öncelikli konular arasında yer alıyor. Firma olarak bu noktada sunmuş olduğunuz hizmet ve ayrıcalıklardan bahseder misiniz?

    Bizim ürünlerimiz zaten stoklu ürünlerdir. Sipariş kısmında müşterilerimize büyük ya da küçük firma diye ayırt etmeksizin hizmet veriyor ve kimseyi mağdur etmemeye çalışıyoruz. Teslimat ve tedariklerimizde hızlı bir şekilde hareket ediyoruz. Ürünlerimizle ilgili bir problem oluştuğunda hızlı bir şekilde müşterilerimize kısa sürede geri dönüş sağlayarak malzemelerini tedarik ediyoruz.

    2018 yılı üçüncü çeyrek itibariyle gözle görülür bir durgunluk yaşandı. Bu durum size ve sektörünüze nasıl yansıdı? 2019 yılıyla ilgili öngörüleriniz neler?

    Biz genelde trafonun içerisindeki ilk ürünleri veren firmayız. Türkiye genelindeki tüm firmalara malzeme gönderiyoruz. Aslında krizin bize yansıması biraz geç oluyor. Çok uzun süreli bir kriz durumu olduğu zaman tabii ki biz de tüm firmalar gibi etkileniyoruz. 2018 yılının ilk 8 ayını güzel bir şekilde geçirdik. Fakat şu an biraz orta seviyelerde seyrediyoruz diyebilirim. Örneğin, bir ay iyi geçse diğer ay durgun geçebiliyor. 2019 yılının bu şekilde devam edeceğini öngörüyoruz.

    Türkiye’deki plastik ve kalıp sektörünün genel durumu ve pazar büyüklüğü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

    Her iki sektörde gerçekten çok büyük bir sektörler… Ben zaten Haydar Paşa Lisesi Kalıpçılık Bölümü mezunuyum ve çekirdekten yetişme sektörün içerisindeyim. Sektörümüzle ilgili bütün gelişmeleri yakından takip ediyorum. Kalıp sektörünün çok uzun, parlak ve önü açık bir sektör olduğunu söyleyebilirim.

    Mevcut yatırım ve ileriye dönük projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

    Kendimizi tanıtmak ve marka bilinirliğimizi arttırmak amacıyla fuarlara katılıyoruz. Firmamızı sektörde belirli bir seviyeye getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ama önümüzde kat edeceğimiz uzun yollar ve üreteceğimiz yeni ürünler var. Bu nedenle çalışmalarımıza durmaksızın devam edeceğiz.

    Son olarak eklemek istedikleriniz…

    Firma olarak üretimimizde sınır tanımıyoruz. Hitap ettiğimiz sektörlerdeki her ürünü yapabileceğimizi düşünüyoruz. Sektörde müşterilerimiz büyüdükçe onlarla birlikte biz de büyüyoruz. Türkiye’de sektör ne kadar büyürse bizlerde o kadar büyür ve kendimizi geliştiririz. O yüzden üretime yüzde yüz ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylelikle hem kendimizi geliştirebilir hem de ülkemizi kalkındırabiliriz. İmalat ne kadar artarsa bizlerde o kadar büyüyebilir ve kendimizi ifade edebiliriz.

    katalog tasarlıyoruz
    Bu haber toplam 208 defa okunmuştur