“Bucher Hydraulics, ECOdraulics ile çevreci üretimi destekliyor”

    12 Haziran 2019 Çarşamba 12:39

    Bucher Hydraulics Türkiye Satış Merkezi Genel Müdürü Can Canlı ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

    “Bucher Hydraulics, ECOdraulics ile çevreci üretimi destekliyor”
    - A +

    “Mobil ve asansör hidrolik sistemlerinde Avrupa’da pazar lideriyiz”

    Sorularımıza geçmeden önce bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

    İstanbul doğumluyum. Üniversitede Makina Mühendisliği Bölümünü ve İşletme Yüksek Lisansımı tamamladım. Bucher Hydraulics Türkiye Satış Merkezi’nde Genel Müdür olarak görev almaktayım. Uzun yıllardan beri hidrolik sistemler üzerine proje, satış ve eğitim konusunda hizmet vermekteyim.

    Bucher Hydraulic yönetim yapısı, organizasyon şeması, dünya üzerindeki ofisleri ve hizmet noktaları hakkında bilgi verir misiniz?

    Merkez fabrikası Almanya, Klettgau-Griessen'de bulunan Bucher Hydraulics, 1807 yılında kurulmuş SWX İsviçre Menkul Kıymetler Borsası'nda listelenen bir şirket olan İsviçre'deki Bucher Industries, Niederweningen (ZH) şirketinin uluslararası olarak çalışan aktif hidrolik bölümüdür. Bucher Hydraulics yönetimi, Almanya, İsviçre, İtalya, Çin ve Hindistan’daki üretim tesislerinden sorumlu genel müdürler, Finans ve kontrol müdürü (CFO) ve bölüm başkanı (CEO) olarak oluşturulmuştur. Avrupa satış organizasyonu da, Avrupa satış merkezlerinden sorumlu Avrupa satış müdürü ile doğrudan bölüm başkanına bağlıdır.

     

     

    Dünya genelinde kaç ülkede faaliyet gösteriyorsunuz? Ağırlıklı olarak faaliyet gösterdiğiniz ülkeler hangileri?

    Bucher Hydraulics, dünya genelinde Amerika, Avrupa ve Asya’da bulunan üretim tesisleri ve satış merkezleri ile hizmet vermektedir.  Bucher Industries şirketi; Kuhn Group, Bucher Municipal, Bucher Hydraulics, Emhart Glass, Bucher Specials şirketlerini içermektedir ve toplamda 13500 kişinin üzerinde çalışanı ile dünyanın birçok bölgesinde faliyet göstermektedir. Bucher Hydraulics bünyesinde 2900 kadar çalışan mevcuttur. 2019 yılı içerisinde % 60 oranında Avrupa, % 30 oranında Amerika ve % 11 oranda Asya Bölgesi’nde çalışmaları bulunmaktadır. Mobil ve asansör hidrolik sistemlerinde Avrupa’da Pazar liderdir. Hidrolik mini güç üniterinden global pazarda lider konumdadır.

    Hangi sektörlerde faaliyet gösteriyorsunuz? Ürünlerinizin kullanılmış olduğu projelerden bahseder misiniz?

    Firmamız; malzeme taşıma sistemleri, iş makinaları, tarım makinaları, endüstriyel sistemler, diğer mobil uygulamalar, asansör, denizcilik uygumaları ve birçok farklı sektörde bulunan makinalar üzerinde kullanılan hidrolik aksamların tasarımı, projelendirilmesi, üretimi, uygulanması, servisi ve eğitimi gibi faaliyetler göstermektedir. Ülkemizde yaygın uygulamalardan mobil sektörde araç üstü vinçlerden tutun iş makinelerine, platform uygulamalarına ve araç üstü ekipmanlara, endüstriyel sektörde ise çeşitli pres uygulamalarından tutun özel simülatörlere kadar bir çok uygulamada çözümlerimizi uyguluyoruz.

    “Hidrolik mini güç üniterinde global pazarda lider konumdayız”

    Sektörünüzde Ar-Ge büyük önem arz ediyor. Firma olarak yapmış olduğunuz Ar-Ge çalışmaları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

    Bucher’in yarattığı ECOdraulics, çevreye olan sorumluluğun bir sembolüdür. Bu kavram, çevreyi korumak için çok önemli katkı sağlayan ve sürdürülebilir ürünler, üretim süreçleri ve servisleri kapsamaktadır. ECOdraulics ürünleri, düşük enerji tüketimi, düşük emisyon, uzun yaşam, hafif ve kompakt özelliklerinden en az birisinin ortalama değerinin üzerinde olacak şekilde tasarlanması ile sürekli olarak geliştirilmektedir. ECOdraulics, malzeme tasarımından sistem geliştirilmesine ve üretime kadar uygulanan yol gösterici bir ilkedir. Bu yol ile müşterilerilerimizi, yenilik geliştirmede, verimlilikte ve uzun ömürlü ürünlerde tüm seviyelerde desteklemekteyiz.

    Yeni bir ürün aşamasında sizi yönlendiren, beslendiğiniz kaynaklar nelerdir? Pazarın nabzını nasıl tutuyorsunuz, hangi ürünün o anki ihtiyaçlara karşılık geleceğini nasıl belirliyorsunuz?

    Global ve teknolojide öncü bir firma olmamız ve geniş bir organizasyona sahip olmamız bizim birçok farklı bölge ve pazarda aktif olmamıza olanak sağlıyor. Farklı pazarların ihtiyaçlarını görüp, hem o pazara uygun ürünler sunabiliyor iken, gelişmiş pazarlardaki çözümlerimiz ile gelişen pazarlara katkı sağlayabiliyoruz. Ayrıca kardeş firmalarımız da makine üreticisi firmalar ve onlarla da sıkı bir işbirliği içerisindeyiz. Biz üreticilerle birlikte hareket edip, ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda çözümleri birlikte geliştiriyoruz. Özelleştirilmiş, isteğe uyarlanmış çözümler sunuyoruz ve bu konuda da en iyisi biziz. Yeni teknolojileri yaratıp, çözümler oluşturuyoruz. Bu nedenle de OEM odaklı veya sistem entegratörleri ile ağırlıklı çalışmaktayız.

    “Özelleştirilmiş, isteğe uyarlanmış çözümler sunuyoruz”

    Son yıllarda teknolojide büyük yenilikler görüyoruz. Firmalar artık daha az maliyetli üretim sistemlerine yöneliyorlar. Bu noktada firma olarak ne gibi çözümler üretiyorsunuz?

    Teknoloji olarak ileri pazarlardaki ve gelişen pazarlardaki gelişmeler enerji tasarrufuna yönelik yapılmaktadır. İlk yatırım maliyeti yüksek olsa da belirli bir süre sonra enerji tasarrufu sayesinde orta - uzun vadede kazanç sağlamak hedeflenmektedir. Çünkü ticari ve politik ilişkilerle birlikte kaynakların azalması işletme tasarrufunu kaçınılmaz kılmaktadır. İlk yatırım maliyeti düşük olan ürünler son yıllara kadar hep tercih önceliği olsa da ciddi anlamda bir algı değişimi ile artık işletme maliyetlerinin daha dikkate alınarak karar verildiğini düşünüyorum. Firmamız da yine ECOdraulics kapsamında enerji tasarrufuna yönelik ürünleri ve çözümleri yaratmak için çalışmaktadır.

    Firmalar satın aldıkları ürünleri seçerken hangi kriterlere dikkat etmeliler? Türkiye’de bu konuda yapılan yanlışlar nelerdir?

    Yukarıda bahsettiğim gibi ilk yatırım maliyeti satın alma gücüne bağlı çok önemli bir faktör olsa da karar verilirken işletme maliyetlerini ve ileri de düşük kaliteden oluşabilecek ek maliyetler veya enerji tüketimine bağlı maliyetleri de dikkate alıp seçimlerini en ucuzdan yana değil, en verimliden yana kullanma konusunda dikkat etmek gereklidir.

    katalog tasarlıyoruz
    Bu haber toplam 462 defa okunmuştur