Sema Plastik Kalıp Dünya Devlerine Üretim Yapıyor

    28 Haziran 2019 Cuma 14:56

    Türkiye’nin önde gelen kalıp üreticilerinden biri olan Sema Plastik Kalıp, dünyanın önde gelen büyük üreticilerine hizmet veriyor. Toyota, Renault, Ford, Tofaş, BSH, Arçelik, Whirlpool gibi pek çok firmaya kalıp üretimi ve teknik plastik parça üretimi yapan Sema Plastik Kalıp uzman kadrosu, modern tesisi ve Endüstri 4.0’a uyumlu fabrikası ile faaliyetlerini sürdürüyor. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Hindistan ve Çin’e kalıp ihraç eden firmanın yurtdışı pazar payı da oldukça geniş… Sema Plastik Kalıp Yönetim Kurulu Başkanı Semih Güçbilmez’i fabrikasında ziyaret ederek firması hakkında merak edilenleri konuştuk, röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

    Sema Plastik Kalıp Dünya Devlerine Üretim Yapıyor
    - A +

    Öncelikle bizlere kısaca kendinizden bahseder misiniz?

    Makina Mühendisiyim. Firmamızın Kurucu Ortağıyım. 1997 yılında kurulan Sema Plastik Kalıp; plastik enjeksiyon kalıp imalatı ve teknik plastik parça üretimi üzerine hizmet veriyor. Üniversiteyi bitirince sektörün içinden biri olan abimle birlikte şirketimizi kurduk ve 20 yılı aşkın süredir de bir aile şirketi olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Sema Plastik Kalıp konusunda yetişmiş nitelikli uzman kadrosu ve modern tesisiyle yüksek kalitede kalıp üretiminde tecrübe ve teknik bilgiye sahip lider firmalardan biridir. 20 yıllık tecrübesi, yatırımcı ruhu, yenilikçi bakış açısı, önce insan felsefesi ve müşteri odaklı yaklaşımıyla bulunduğu sektörlerde hızla büyümektedir.

    Ağırlıklı olarak hangi sektörlere ne tür imalatlar yapıyorsunuz?

    Teknik ve kompleks plastik enjeksiyon kalıbı ve plastik enjeksiyon parçaları üretiyoruz. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak isterim. Otomotiv sanayisinde; Toyota, Renault, Ford, Tofaş’ın kalıplarını yapıyoruz. Beyaz eşya sektöründe ise; BSH, Arçelik yurtdışında da Whirlpool gibi markaların kalıplarını yapıyoruz. BSH’ya aynı zamanda plastik parça üretimi de yapıyoruz. Buzdolabı, çamaşır makinası, fırın ve bulaşık makinası için seri üretim parça imal ediyoruz. Kalıp üretiminde 70 tona kadar Türkiye’de en büyük tonajlı kalıp yapabilen firmalardan biriyiz. Kalıpta kompleks ve zor parçalar; çift komponentli, gaz enjeksiyon, tandem kalıp gibi özellikli ürünler yapıyoruz.    Üretiminizi daha çok yerli firmalar için mi yapıyorsunuz yoksa yurtdışı firmaları için de ürettiğiniz ürünler var mı?

    Türkiye’de yerleşik olan kalıplarını yaptığımız firmaların yurt dışındaki fabrikalarına da hizmet veriyoruz.  Örneğin; Türkiye’deki Novares firmasının İspanya ve Fransa’daki fabrikalarına, Faurecia firmasının Polonya ve Rusya daki tesislerine  yani bu vb. firmaların hem yurtiçi hem de yurtdışında kullanılan kalıplarını yapıyoruz. BSH’nin Rusya, Hindistan ve Çin’deki fabrikalarına  kalıp ihraç ediyoruz.

    Yurtiçi ve yurtdışı satış oranlarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

    Satışlarımızın şu an yüzde 20’sini yurtdışı piyasası yüzde 80’ini ise iç piyasa oluşturuyor. Plastik üretiminde yüzde 100 iç piyasaya hizmet veriyoruz.

    “Sanayi Bakanlığı’nın onayıyla birlikte Ar-Ge merkezi olarak hizmet veriyoruz”

    Fabrikanızda kaç kişiyi istihdam ettiriyorsunuz?

    Şu an fabrikamızda 250 kişiyle hizmet veriyoruz.

    Son dönemlerde Endüstri 4.0 gündemde… Bu konuda fabrikanızda modernizasyon çalışmaları yapıyor musunuz? Üretimde ve Ar-Ge’de yaptığınız çalışmalarla ilgili bilgi verir misiniz?

    2018 yılının Ekim ayında firmamız Ar-Ge merkezi olarak onaylandı. Sanayi Bakanlığı’nın onayıyla birlikte artık Ar-Ge merkezi olarak hizmet veriyoruz.
    Mevcuttaki kalıp üretiminde, plastik parça üretiminde, robot  ve yazılım anlamında, üretim hatlarının takibi gibi Endüstri 4.0 konularında kendi içimizde sürekli inovasyon yapıyoruz. Ayrıca ArGe’de ürün geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Klasik bir üretim yapımız olduğu için Endüstri 4.0’ yakın üretimler yapıyoruz. Daha iyisini de ülke şartları iyileştikçe yapabileceğiz. Çünkü ülkemizde gelişmek aynı zamanda yatırım anlamına geliyor. Yapılanmalar devam ettikçe biz de gelişmeye devam edeceğiz.

    2018 yılını geride bıraktık. Geçtiğimiz seneyi ve 2019 yılının ilk çeyreğini firma olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

    2018 yılı için 22 yıllık iş hayatımdaki en kötü yıldı diyebilirim. Bizim bu şirketin dışında farklı kollarda şirketlerimiz de mevcut. Sema Plastik Kalıp dışında; Seymen Orman Ürünleri vb. farklı iş kollarında da hizmet veriyoruz. 2018 bizim için çok kötü bir yıldı. Aynı anda tüm iş kollarımızın gerilediği, stresin kılcal damarlarımıza kadar yayıldığı bir yılı ilk defa yaşıyoruz. 2019 yılı ise maalesef aynı şekilde gitmeye devam ediyor.

    Plastik enjeksiyon makinalarınızda önemli miktarda üretim yapıyorsunuz ve bu alanda TSP Makina’yla çalışıyorsunuz. Neden TSP Makina? Makine alırken hangi kriterleri göz önünde bulundurdunuz?

    TSP Makina’nın bizleri ziyaret etmesiyle uzun yıllar sürecek olan işbirliğimiz başlamış oldu. Bizim için önemli olan ürünlerimizin satış, servis ve ürünlerin devamlılığını sağlamaktı. TSP Makina’yı servis beklentilerimize cevap verebileceğini gördüğümüz için tercih ettik ve bu yüzden bu yatırıma sıcak baktık.
    Makinalarımızda bir arıza yaşadığımızda Avrupa makinaları olduğu zaman tekrar devreye almamız 1 haftayı buluyordu fakat TSP’nin makinalarında bu durum sadece 1 gün sürebiliyor. Bu da bizi tabi ki sistemin içinde tutuyor. TSP’nin aynı zamanda distribütörlük  anlamında da altyapısı çok kuvvetli. Fiyatları da piyasada ciddi olarak diğer makinalarla rekabetçi bir düzeyde. En önemlisi ise çıkan ürünümüzün beklentisine cevap veriyor ve ürün kalitesi gerçekten iyi.  Örneğin; aynı kalıbı bir Avrupa makinasında çalıştırıyoruz. Zor bir parça ve aynı çevrim zamanında aynı ürün kalitesini alabiliyoruz. TSP Makina ile aralarındaki fark ise; birisi 200 bin dolar, diğeri ise 400 bin Euro ve ben hala aynı ticareti yapmaya devam ediyorum. Hiçbir sıkıntı da yaşamıyorum. Bu konuda marka değil, ihtiyaç önceliği göz önünde tutulmalı.

    “TSP Makina ile güzel bir işbirliğimiz var”

    TSP Makina’nın tesislerinizde kaç adet makinası çalışıyor?

    TSP Makina’nın büyük ve küçük tonajlı makinaları tesisimizde çalışmaktadır. Büyük tonajlı olarak 12 adet makina hattı tesislerimizde çalışıyor. Bunlar; 2 adet 2200 ton, 3 adet 1300 ton, 2 adet 1080 ton, 3 adet 800 ton, 2 adet 600 ton şeklindedir. TSP Makina ile plastik enjeksiyon üretimine başladığımız günden bu yana yaklaşık 5 yıldır işbirliğimiz devam ediyor. Uzun yıllardır sorunsuz bir şekilde hizmet almaya devam ediyoruz. Sadece ürün satarak değil aynı zamanda fabrikamızın ihtiyaçlarına da cevap vererek bize destek olmaya devam ediyorlar.

    Firma olarak önümüzdeki dönemde ihracatınızı geliştirmeyi, yurtdışındaki çeşitli fuarlara katılmayı düşünüyor musunuz?

    Firma olarak Euromold Fuarı gibi yurtdışındaki plastik fuarlarına katılıyoruz. İhracatımızı artırmayı, bu yönde satış pazarlama ve tanıtım çalışmalarına önem veriyoruz.

    “TSP Makina servis hizmeti, ürün kalitesi ve fiyat politikası açısından oldukça başarılı”

    Türkiye’nin sanayi alanındaki gidişatını nasıl görüyorsunuz? 2019 yılı sonuyla ilgili neler öngörüyorsunuz? Bir sanayici olarak beklentileriniz neler?

    İç piyasada gayet iyiyiz fakat Avrupa ve Amerika ile olan siyasi gelişmeleri iyi  tutmamız gerekiyor. Mesela Çin’e mal satamıyoruz zaten bizden ucuz ve hızlı yapıyorlar. Siyasi olarak yol haritamızı yolunda tutmamız gerekiyor. Türkiye; teknik, mühendislik ve işçilik olarak zaten çok yüksek bir noktada yer alıyor. Kalıp sektöründe gayet yeterli ve iyiyiz. Proje kısmında Türkiye olarak iyi düzeyde iş alıyor ve çalışıyoruz. İç piyasada iyiyiz ama dış piyasalara da açılmamız gerekiyor. Böylelikle daha fazla kalıp üretici firmayla daha fazla derinlik yakalayacağımıza inanıyorum. Bir diğer sorunumuz ise; projeler aynı anda çıktığında,  yetkinlik sahibi  olan kalıpçı adedi düşük olduğu için yetişemiyoruz. Kendi çözümlerimizi kendimiz üreterek yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Maliyet anlamında da sıkıntılar yaşıyoruz. Mesela bizim  yurtdışıyla çalışamamamızın en büyük nedeni yurtdışındaki firmaların bizden hiç ödeme yapmadan seri üretime geçmemizi istemeleri… Sözleşme var ama ortada para yok. Dünyada bunu temin edebilen firmalar var. Her şeyi devletten beklememek gerekiyor ama devletimiz bu konuda sanayiciyi yalnız bırakıyor.

     

    katalog tasarlıyoruz
    Bu haber toplam 894 defa okunmuştur