Serhat Demir Çelik: 140 farklı ürün grubumuzla sektörün öncüleri arasındayız

    22 Aralık 2015 Salı 10:51

    Serhat Demir Çelik İthalat ve İhracat Direktörü Melike Büyükbektaş Sürme ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

    Serhat Demir Çelik: 140 farklı ürün grubumuzla sektörün öncüleri arasındayız
    - A +

    140 farklı ürün grubuyla geniş bir Pazar payına sahip olan Serhat Demir Çelik, yıllık 200.000 tonun üzerinde satış yapıyor. Bir süredir yüksek karbonlu kaliteli çelik üretimi ve otomasyon çeliği araştırması yapan firma, önümüzdeki yıllarda üretime geçmeyi planlıyor.

    Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

    1970 yılında Serhat Nakliyat olarak Karabük’te kurulan firmamız özel sektöre nakliye ile giriş yapmıştır. 1987 yılında Karabük’te bir haddehane satın alarak üretici kimliği kazanmış ve Serhat Haddecilik San. ve Ticaret A.Ş. kurulmuştur. 1999 yılında Ankara’da Serhat Hazır Demir A.Ş. grup şirketlerine katılmış ve pazar payı her geçen yıl daha da büyümüştür. Geçen süre içerisinde Türkiye’nin önde gelen demir çelik üreticilerinden biri haline gelmiş ve artık 2015 yılı itibariyle 140 farklı çeşit ürünle yılda 100.000 tonun üzerinde kapasite gerçekleştirebilmektedir. İki grup şirketimiz ise toplamda yıllık 200.000 tonun üzerinde satış rakamını yakalayabilmektedir.

    Demir çelik üretiminin yanında şirketimiz inşaat sektöründe de Ankara’da gerçekleştirdiği farklı projeler ile yer almaktadır. Ben 1985 yılında Safranbolu, Kara-bük’te doğdum. 17 yaşımda Bilkent Üniversitesi İşletme fakültesini kazandıktan sonra ailemle birlikte Ankara’ya taşındım. 5 yılın sonunda kendimi pazarlama alanında geliştirmek üzere İngiltere’ye University of Kent’te Pazarlama Master’ı yapmaya gittim. 1 yıllık eğitimin sonunda İstanbul’a taşındım ve medya sektöründe (NTV televizyonu ve Digiturk) 3 yıl görev aldım. Ardından baba mesleğine geri dönüş yaptım ve 5 yıldır da aile şirketimiz olan Serhat Demir Çelik’te ithalat ve ihracat direktörlüğü görevimi sürdürmekteyim. Evliyim, 1 yaşında bir oğlum var.

    Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

    Serhat Demir Çelik inşaat demiri ve ticari profil demir üretimi yapan sanayici bir firmadır. İnşaat demiri olarak 8 mm’den 32 mm’ye kadar her çapta üretim yapılabilmektedir. İnşaat demiri müşterilerimiz genellikle iç piyasadadır. Ticari profil üretim ağımızda bulunan ürünler kare, silme, lama ve yuvarlaktır ve müşteri profilimiz bu ürün grubunda ise genellikle yurt dışında yer almaktadır.

    Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

    Ağırlıklı olarak inşaat sektörü, sanayi mamülleri ve otomotiv sektörüne hizmet vermekteyiz.

    Özellikle nervürlü inşaat demiri üretiminde kârlılık ve pazarlar daralıyor. Alternatif ürünler üretmek ve katma değeri yüksek işler yapmak için ne gibi araştırmalar yapıyorsunuz?

    Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki zaten aylık 10.000 ton olan üretimimiz bize ancak yetiyor. Mevcut ürünlerimizi rahatlıkla pazarlayıp satabiliyoruz. Ancak bir süredir yüksek karbonlu kaliteli çelik üretimi ve otomasyon çeliği araştırması yapmaktayız. Önümüzdeki yıllarda üretime geçmeyi planlamaktayız.

    Son dönemlerde demir çelik ihracatında gerileme, cevher ve hurda fiyatlarında dengesizlik gibi konular gündemi meşgul ediyor. Bu konular hakkında sizler neler düşünüyorsunuz?

    Cevher ve hurda fiyatlarındaki dengesizlikten dolayı rakamsal olarak bakarsak Ocak-Haziran ayları arasında bir önceki yıla göre ülkemizde hurda tüketiminde yüzde 5,7 oranında bir düşüş var. Aslında küresel anlamda bir düşüş söz konusu ama Türkiye bu anlamda en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Hammadde maliyetleri ile nihai mamul fiyatları arasındaki makas çok daraldı ve Çin’den yapılan ithalat artmaya devam ediyor, ancak üretim maliyetleri maalesef ki sektörümüzde çok fazla ve bütün bunlardan dolayı çelik üretimi düşüş yönünde olmaya devam ediyor. Çin’den alınan kütüğün kalitesi eskisine göre daha iyi bu sebepten dolayı oradan ithalat hız kesmeden devam ediyor. İhracat tarafında ise fiyatta çok keskin rekabet söz konusu...

    Türkiye’de demir çelik sektörünün genel durumu, pazar büyüklüğü ve gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

    Türkiye’de demir çelik sektörünün durumu maalesef iyiye gitmiyor. Özellikle 2015 yılı rakamlarına baktığımız zaman üretimsel olarak ciddi daralmalar yaşanmaya devam ediyor. Demir çelik sektöründe dünyada çok güçlü bir yere sahip olan Türkiye, Çin’in yarattığı krizin olumsuz etkilerini yaşıyor.

    Rakamlara değinecek olursak; TÇÜD verilerine göre Türkiye’nin Çin’den yaptığı kütük ithalatı 2014’ün ilk 9 ayında 19.813 iken 2015’in ilk 9 ayında 833.502’ye yükselmiştir. Buna paralel olarak kütük üretimi geçen yılın ilk 9 ayına göre %7,8 azalmıştır. Yine ihracatta Çin’in pazarlarda aktif olması bizi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Öncelikle bizim bir sanayici olarak devletten beklentimiz Çin kütüğü ithalatına devletin gereken kotayı koyması ve öncelikle kendi üreticisini desteklemesidir. Bu adım atıldıktan sonra elektrik ve doğalgaz maliyetlerinin iyileştirilmesi için devletten beklediğimiz adımlar var.

    Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

    Kardemir yeni kuracağı filmaşin üretim tesislerinde kaliteli çelik üretimi yapacak ve bizim de bu bağlamda yan sanayi üretimi gibi birtakım düşüncelerimiz var, önümüzdeki aylarda bu projelerimiz netlik kazanacak.

    katalog tasarlıyoruz
    Bu haber toplam 11419 defa okunmuştur