Teksan Jeneratör: Ürünlerimizi yüzde 100 yerli sermaye ile üretiyoruz

    23 Aralık 2015 Çarşamba 10:44

    Teksan Jeneratör Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

    Teksan Jeneratör: Ürünlerimizi yüzde 100 yerli sermaye ile üretiyoruz
    - A +

    Yeni yatırımlarıyla büyüme hızını artırmayı planlayan Teksan Jeneratör, yeni ürünleriyle de sektörde adından söz ettiriyor. Şu anda prototip çalışmaları tamamlanan ve çok yakında pazara sunmaya hazırlanılan hibrit jeneratör setleri Teksan’ı en çok heyecanlandıran projelerinin başında geliyor. Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan hibrit jeneratör setleri, dizel motor ile güneş ve rüzgar enerjisine entegre bir şekilde kullanılma özelliğine sahip. Teksan Jeneratör yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konusunda TÜBİ- TAK destekli olan bu yeni ürünün satışına 2015 yılı sonunda başlamayı hedefliyor. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan sistemi, yurtdışında daha çok telekomünikasyon firmaları kullanıyor.

    Sorularımıza geçmeden önce sizleri tanıyabilir miyiz?

    1978 tarihinde Lefkoşa’da doğdum. Yakın Doğu Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra dört yıl Prota Mühendislik’te çalıştım. 2005 yılında Ar-Ge departmanında çalışmaya başladığım Teksan Jeneratör’de yıllar içerisinde çeşitli departmanlarda farklı görevlerde bulundum. Şu an Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışma hayatıma devam ediyorum. Evliyim ve bir çocuğum var. Boş zamanlarımda en çok motor sporları ve tüplü dalış yapmaktan hoşlanıyorum.

    Teksan Jeneratör’ün kuruluşu, kısa tarihçesi ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendiri misiniz?

    1994 yılında sınırlı bir bütçe ile kurulan şirketimiz günümüzde kendi sektöründe öncü bir rol oynuyor. Dizel jeneratörlerle adım attığımız pazarda bugün doğalgazlı ve biyogazlı jeneratör setlerimiz, yenilenebilir enerjide önemli bir araç olan kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerimiz, mobil aydınlatma kulelerimizle hizmet veriyoruz. Ayrıca kurumlara özel sistem çözümleri geliştiriyoruz.

    Yakın bir zamanda pazara sunacağımız hibrit teknolojisine sahip enerji çözümleri ile sektöre yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyoruz. Güçlü mühendislik alt yapımız ve teknolojimiz ile pazara sunduğumuz ürünlerimizi Türkiye’de yüzde 100 yerli sermaye ile üretiyoruz. Şirket olarak önceliğimiz hep insan oldu. Bu doğrultuda gerek çalışanlarımızın gerekse müşterilerimizin mutluluğu ve memnuniyeti bizim için büyük önem taşıyor. Teksan Jeneratör olarak tüm yapılanmamızı bu anlayış çerçevesinde gerçekleştiriyoruz.

    Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler?

    Kurulduğumuz günden bu yana sürekli gelişen ve büyüyen bir firma olarak, yüzde yüz müşteri memnuniyeti ilkesiyle yaşama değer katan ürün, teknoloji ve çözümler geliştiriyoruz.

    Şirket politikamızda yerli istihdamı artırmak ve ülke ekonomisine katma değer sağlamak önemli bir yer tutuyor. Bu doğrultuda yerli üretime büyük önem veriyoruz. Sektörden kazandığımızı yine sektöre yatırıyoruz. Tüketicilerimize kesintisiz enerji sağlayacak dizel jeneratör setleri, doğalgazlı ve biyogazlı jeneratör setleri, mobil aydınlatma kuleleri, kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri üretiyoruz. Günümüzde tüm dünyada en fazla ilgi çeken teknolojilerden biri olan ve yakında ürün grubumuz içindeki yerini alacak hibrit teknolojiye sahip enerji çözümlerimizle de pazardaki yenilikçi imajımızı devam ettireceğiz. Bunun yanında, kurumlara ve organizasyonlara özel kiralama hizmetimiz Taxi Generator, kesintisiz enerji ihtiyacının ekonomik, hızlı ve güvenilir yoldan karşılanmasını sağlıyor. Kiralık jeneratörler, özellikle elektrik enerjisinin kesildiği acil durumlarda veya şebeke enerjisinin bulunmadığı ortamlarda tercih ediliyor.

    Taxi Generator markamızla 10 kVA’dan başlayarak senkronize sistemler sayesinde istenilen güce ulaşan enerji çözümlerini; hızlı servis ve uzman ekibimizle müşterilerimize sunuyoruz.

    Dünyaca ünlü yıldızların konserlerinden festivallere, spor organizasyonlarından inşaat ve altyapı projelerine kadar pek çok alanda önemli referanslarımız bulunuyor. Elton John konserinden İstanbul Design Week’e, Antalya Jazz Festivali’nden Formula 1 Dünya Şampiyonası’na kadar sayısız etkinlikte Taxi Generator kullanıldı. Elde ettiğimiz başarıda müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem büyük yer tutuyor. Sadece ürün kalitesi ile yetinmiyoruz satış sonrası hizmetlerimizde de kaliteden ödün vermiyoruz. Türkiye çapında 10 Bölge Müdürlüğü ve 20’ye yakın bayimiz bulunuyor. Alanında uzman ve deneyimli ekibimizle yıllık 40 bin noktaya servis sağlıyoruz.

    Ürünlerimiz kadar satış sonrasında da müşterilerimize en iyi ve en hızlı hizmeti sunabilmek hedefiyle ERP uygulamasında SAP çözümüne geçtik. Bununla birlikte, son teknoloji ürünü araç telefon takip sistemi, SAP el terminalleriyle destekli saha otomasyonu gibi ciddi yatırımları hayata geçirdik. Böylece mevcut iş süreçlerimizin mümkün olan en verimli ve hızlı şekilde işlemesi ve organizasyonun daha verimli çalışabilmesi için gerekli “saha otomasyonuna” sahip olduk. Ayrıca şirkete yön veren tüm bilgilerin daha sağlıklı oluşturulabilmesi, saklanabilmesi ve gerektiğinde de raporlanabilmesi im-kânını kazandık. Tüm bu altyapı yatırımlarının yanı sıra, özel donanımlı geniş araç filomuz, yedek parça stokumuz ve 7/24 teknik servis hizmetimiz ile rakiplerimizden farklılaşıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızda ise tasarım ve analiz programları kullanarak ürünler üretilip teste girmeden bütün analizlerini tamamlıyoruz. Böylece nihai ürün öncesi hazırlanan prototip sayısı ve üretim sonrası teknik problemler en aza indiriliyor.

    Ar-Ge departmanımız değişen müşteri ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmek, uluslararası standartlara uygun yüksek kalitede, yenilikçi, verimli, çevreci ürünler tasarlamak ve teknolojiye yön vermek için büyüyen deneyimli ve uzman mühendis kadrosuyla 11 yıldır hizmet veriyor. Ar-Ge departmanımız geliştirdiği yeni ürünler ve TÜBİTAK projeleri ile ulusal Ar-Ge sıralamasında ilk 250 arasında yer alıyor. Yenilikçi fikirlerin bulunmasından üretime geçiş aşamasına kadarki bütün çalışmaları Ar-Ge departmanımız yürütüyor. Tasarımlar 2 ve 3 boyutlu çizim programları yardımı ile gerçekleştiriliyor. İleri mühendislik programları kullanılarak (Akış, termal, statik, dinamik, non lineer, ömür, akustik ve optimizasyon analizleri vb. ) simülasyon ve doğrulama yapılıyor. Ar-Ge laboratuvarında; akustik ölçüm, titreşim ve şok ölçümü, emisyon ölçümü, termal kamera ölçümleri, enerji analizörü, çok kanallı data logger, strengeç uygulamaları, akış ölçümleri başta olmak üzere tüm test ve ölçümler yapılabiliyor.

    Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

    Enerjiye ihtiyaç duyan tüm sektörlere hizmet veriyoruz. Neredeyse hizmet vermediğimiz sektör yok diyebiliriz. Her şeyin elektronik olduğu günümüzde başka türlüsü de düşünülemez zaten. İnşaat ve alt yapı firmaları, küçük ve büyük ölçekli sanayi tesisleri, havaalanları, hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri, konutlar, okullar gibi pek çok yerde ürünlerimiz kullanılıyor.

    Yurtiçi ve yurtdışı hizmetlerinizden bahsedecek olursak; faaliyet alanınız, cironuz ve üretim rakamlarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

    2014 yılında toplam konsolide ciromuz 217 milyon TL’yi aştı. İstanbul Sanayi Odası Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 62’inci sırada yer alıyoruz. Jeneratör pazarının en büyük üreticilerinden biriyiz. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında her geçen yıl pazardan daha büyük pay alıyoruz. İhracat, şirket faaliyetlerimiz ve uzun dönemli hedeflerimizde önemli bir yer tutuyor. Üretimimizin yüzde 40’a yakınını doğrudan ihraç ediyoruz. 2014 yılında ihracatımızı yaklaşık yüzde 10 artırdık ve 36,2 milyon dolarlık ihracata imza attık. Özellikle ENR 250 listesine giren büyük Türk taahhüt firmalarının yurtdışı projelerine gerçekleştirdiğimiz ihraç kayıtlı satışlar ile yurtdışına sevk edilen ürünlerin oranı yüzde 60 seviyesine yaklaşıyor.

    2015 yılı firmanız açısından nasıl geçiyor? Firmanız hedeflerine ulaşabildi mi? Yılsonu için öngörüleriniz neler?

    2015 yılı da tüm dünyada etkileri hissedilen olumsuz gelişmelere rağmen bizim için son derece hareketli geçen bir yıl olmaya devam ediyor. Yeni yatırımlarımızla büyüme hızımızı daha da artırmayı planlıyoruz. Ürün çeşitliliği, teknoloji ve üretim altyapısına dönük yatırımların yanı sıra Ar-Ge yatırımlarımız da artış trendi gösteriyor. 2015 yılında hedefimiz, 2014 yılında olduğu gibi çift haneli büyüme rakamlarına ulaşmak.

    Kısa ve uzun vade de hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

    Öncelikle üretim hacmimizi önemli oranda artıracak yeni yatırımımız olan Kocaeli Serbest Bölge’deki ikinci fabrikamızı yakın bir zamanda devreye almayı planlıyoruz. Bugün Sancaktepe Fabrikamızda yıllık 5-6 bin adet jeneratör üretimi yapıyoruz ikinci fabrikamızın devreye girmesi ile birlikte yıllık üretim kapasitemiz üç katına çıkacak. Buna bağlı olarak satışlarımız, pazar payımız ve ihracatımızda da artış bekliyoruz. Tabii yeni fabrikanın ülke ekonomisine ve istihdamına yapacağı katkıyı belirtmekte fayda görüyorum. Türkiye’nin yanında dünyanın birçok ülkesinde çok önemli projelerde ürünlerimizle yer alıyoruz. Bugüne kadar 120 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. 2014 yılında başlıca ihracat pazarlarımız arasında Türkmenistan, Irak, Kazakistan, Yemen ve Libya yer aldı. 2016 yılı ihracatımızda hedef ülke ve bölgeleri; Suudi Arabistan, Rusya, İran, Katar, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya olarak belirledik. Önümüzdeki döneme yönelik global büyüme hedeflerimiz doğrultusunda yurtdışı ofis ve stok sahaları açmayı planlıyoruz. Bu büyümenin dinamosu olarak Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’yı görüyoruz.

    Ürün çeşitliliğimizi, pazar payımızı ve ihracatımızı artıracak adımlar temel hedeflerimizi oluşturuyor. Sektörümüzün geleceğinin, enerji verimliliği ile öne çıkan Kojenerasyon ve Trijenerasyon sistemlerinde olduğunu görüyoruz. Diğer yandan yenilenebilir enerji çözümlerini içeren teknolojiler önem kazanıyor. Ar-Ge’deki gücümüzü ve şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz projelerde kazandığımız deneyimi yeni teknolojiler geliştirmede kullanıyoruz. TÜBİTAK ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ve Türkiye’de bir ilk olan hibrit teknoloji bunun son örneği. Uzun vadeli hedeflerimiz arasında bu çalışmaların sürekliliğini sağlayacak ve daha da ileriye taşıyacak adımlar atmak önemli bir yer tutuyor. Şu anda prototip çalışmalarını tamamladığımız ve çok yakında pazara sunmaya hazırlandığımız hibrit jeneratör setlerimizin bizi en çok heyecanlandıran projelerimizden biri olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan hibrit jeneratör setlerimiz, dizel motor ile güneş ve rüzgar enerjisine entegre bir şekilde kullanılma özelliğine sahip. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konusunda TÜBİTAK destekli olan bu yeni ürünümüzün satışına 2015 yılı sonunda başlamayı hedefliyoruz. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan sistemi, yurtdışında daha çok telekomünikasyon firmaları kullanıyor. Ürünün Türkiye’de de telekomünikasyon firmalarından yoğun ilgi göreceğini tahmin ediyoruz.

    Son olarak dergimiz aracılığıyla sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

    Jeneratör sektörü kesintisiz enerji sağlama özelliği ile gelecek yıllarda da önemini korumaya devam edecek. Sürekli bir değişim ve gelişimin gözlendiği dünyada enerji çözümlerinin de bu döngüye uyum sağlaması gerekiyor. Bu doğrultuda bizi zamanın gerisinde bırakmayacak en önemli şey Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapmak. Tüm sektör temsilcilerini korkmadan Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapmaya çağırıyorum.

    katalog tasarlıyoruz
    Bu haber toplam 9353 defa okunmuştur