Elfatek: Türkiye’de İlk Olan Pek Çok Ürünü Sektörümüze Kazandırdık

    08 Nisan 2016 Cuma 10:47

    Türkiye’de tamamen ilk olma özelliğini taşıyan 2.4GHZ frekansında çalışan vinç uzaktan kumandasını vinç sektörüne kazandırdık.

    Elfatek: Türkiye’de İlk Olan Pek Çok Ürünü Sektörümüze Kazandırdık
    - A +

    Şirketinizin kısa tarihçesi ve gelişim sürecini kısaca anlatır mısınız? 15 yıllık endüstriyel elektronik sektördeki deneyimini 2006 yılında vinç uzaktan kumanda sektörüne taşıyan, çoklu ortak yapısına sahip ELFATEK elektronik kurucuları TÜBİTAK’ın proje desteğiyle Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan 80 kanallı ve 120 saat çalışma süresine sahip vinç uzaktan kumandalarını üretmişlerdir. 2008 yılında ise kumandanın ana alt yapısı olan “MODÜL” kısmını TÜBİTAK işbirliğiyle geliştirmiştir. Modülün geliştirilmesiyle birlikte senelik yüz adet civarı olan satışlar binin üzerine çıkarılmıştır. Üretmiş olduğumuz modülü kullanarak 2009 yılında Türkiye’de tamamen ilk olma özelliğini taşıyan 2.4GHZ frekansında çalışan vinç uzaktan kumandasını vinç sektörüne kazandırmış olduk.

    Tüm bu çalışmalar devam ederken Ar-Ge alt yapısının profesyonelleşmesi, makine altyapısının oluşturulması, smd hattının oluşturulması ile birlikte 2014 yılı başı itibariyle en son teknoloji ile ürettiğimiz “EN SERİES” diye tabir edilen vinç uzaktan kumandalarını sektöre kazandırarak 120 saat olan çalışma süresini 300 saate çıkarmış olduk. EN SERİES ürünlerimizle Avrupa da rekabet edebilir koşulları yakalamış olduk. 2015 yılı ortası itibariyle ürün yelpazemize kule siren ışıklı ikaz lambası ürünlerini ekledik. Ayrıca Ekim ayı itibari ile aşırı yük sivici (loadcell) üretimine başladık. 2012 yılında ele alınan proje kapsamında araç üstü vinçler için JOİSTİK kumanda üretimi için çalışmalara başlamış olup 2016 yılının ilk çeyreği itibariyle üretimini tamamlayarak piyasaya sürmeyi amaçlamaktayız.

    Ürün yelpazeniz hakkında bilgiler verebilir misiniz?

    Şirketimiz kuruluşundan beri endüstriyel elektronik alanında hizmet vermektedir. Ürünlerimiz; Vinç uzaktan kumandaları, Sesli ve ışıklı uyarı sistemleri, Aşırı yük sivici ve Joistik kumandadan oluşmaktadır. Vinç uzaktan kumandalarımız; 2, 4, 6, 8, 10, 12 tek ve çift buton olmak üzere Avrupa standartlarında üretilmiş ürünlerdir. Ayrıca aynı ortamda 80 adet vinci frekans karıştırmadan kontrolünü sağlamaktadır. Sesli ve ikaz uyarı sistemlerimiz değişik tip sirenlerden oluşmaktadır. Vinç sirenlerimizin özellilerinden bahsedecek olursak ışık (flaşör-döner-sürekli) ve ses (yüksek- düşük-sessiz) türünde 6 özelliği tek üründe topladık. Kule sirenlerimizde ise flaşör ve sürekli ledli ışığı tek üründe toplamış olduk. Joistik ise yukarıda da belirttiğim gibi bu sene içinde Ar-Ge çalışmalarının bitmesiyle 2016 yılı içerisinde tamamlanmasını hedeflemekteyiz.

    Dolar/Euro bandında ki yukarı yönlü eğilimden firma olarak etkileniyor musunuz?

    Aslında bu konuyu iki yönlü ele almak gerekiyor. Girdi fiyatlarımız dolar üzerinden olduğu için az çok olumsuz yönde etki yarattığını düşünebiliriz. Tabi ki bu olumsuz etkiden tüm işletmeler etkilenmektedir. Dolar/Euro bandındaki yukarı yönlü eğilim ithalatçıları olumsuz yönde etkilemesi zaten kaçınılmaz bir şeydir. Biz firma olarak işçilik girdilerimiz TL bazında olduğu için ithalatçı firmaların yaşamız olduğu bu olumsuz etkiyi onlar kadar hissetmemekteyiz. Biz ELFATEK olarak ithalatta yıllık 5 milyon dolarlık bir ithalatı engellediğimiz gerçeği de geri planda unutulmamalıdır.

    Sektörde ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

    Bulunduğumuz sektöre hizmet veren birçok firma bulunmaktadır. Bunların bir kısmı Avrupa bir kısmı ise Uzakdoğu firmalarını kapsamaktadır. Uzakdoğu ürünlerinde karşılaşılan sorun kalitesiz malzemelerden oluşturulmasından dolayı fiyatının düşük olması ve denetiminin gümrüklerce yeterli seviyede yapılmadan ülke içine sokulması sonucunda insan sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca merdiven altı mantıkla çalıştıkları için mühendislik eksiklikleri ile tasarlamış olduğu ürünleri piyasaya sürmektedirler.

    Piyasaya aktarılan bu ürünlerin denetiminin olmaması ve 2. sınıf ürün olduğu için maliyeti daha aşağılara çekerek piyasanın altında satışlarının yapılmasından dolayı satış stratejilerimizde devamlı oynama yapmak durumunda kalıyoruz. Bu sektörde ki ithalatlarda müşterilerimizin karşılaşmış olduğu bir diğer sorun ise satış sonrası servis alamamalarıdır. Biz ELFATEK olarak ürünlerimizde kalite, Ar-Ge, Ür-Ge ve mühendislik her zaman ön plandadır. Yurtiçinde müşterilerimize sağlamış olduğumuz servis ağı sayesinde sürekli takdir edilmekteyiz. ELFATEK gerek Uzakdoğu gerekse Avrupa’dan ithal edilen ürünlerle rekabet edebilecek konumdayız. Sonuç olarak Türkiye de uzaktan kumanda standartlarının belirlenerek TSE tarafından kapsamlı incelenmesi gerekmektedir.

    katalog tasarlıyoruz
    Bu haber toplam 11368 defa okunmuştur