Bir çağ kapanıyor… Endüstri 4.0 ile yeni bir çağ başlıyor

    11 Kasım 2016 Cuma 13:41

    Endüstri 4.0, ülkelerin yıllar içinde kaybettiği üretimde rekabetçi olma avantajını körükleyecek!

    Bir çağ kapanıyor… Endüstri 4.0 ile yeni bir çağ başlıyor
    - A +

    Endüstri 4.0, ülkelerin yıllar içinde kaybettiği üretimde rekabetçi olma avantajını körükleyecek!

    √ Küresel rekabet için Endüstri 4.0’a adapte olmak şart!

    √ Sanayi Devrimi işsiz bırakmayacak!

    √ Yaklaşık 28 milyar nesne internete bağlı hale gelecek

    √ Dijital fabrikalar ile üretim yapılacak

    √ Endüstri 4.0 ile akıllı makinalar dünya çapında iletişime geçec ek

    √ Endüstri 4.0, Türkiye’nin başarısında anahtar rol üstlenecek

    √ Üretim yüzde 30 oranında hızlanacak

    Endüstri 4.0 neler vaad ediyor? Türkiye yeni sanayi devrimine h azır mı? Endüstri 4.0 ile hayatımızda neler değişecek? Ülke sanayisi ve ekonomisi ne yönde etkilenece k?

    Endüstri 4.0 hakkında bilmedikleriniz ve daha fazlası... Hepsi kapak konumuzda gizli…

    Başbakan Binali Yıldırım: “Endüstri 4.0’ı ıskalamamamız lazım”

    Endüstri 4.0 hakkında birtakım değerlendirmelerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım: “Türkiye’nin mukayeseli üstünlüğünü sağlayacak sektör sanayi sektörüdür. Sanayi sektöründe de Endüstri 4.0’a geçiş sürecini de ıskalamamamız lazım. Katma değeri yüksek, ülkemizin lokomotifi olup 2023 hedeflerini yakalamayı önemsiyorsak, sanayi devrimini, bilişim ve teknoloji devrimiyle birlikte düşünüp, bunu da başarmamız lazım” dedi.

    “Gerçek ekonominin yanında olacağız”

    Başbakan Yıldırım, ekonominin gelişmesi, üretimin artması ve yeni istihdam alanlarının oluşması için her türlü kolaylığı sağlayacaklarını belirtti. “Hükümet olarak gerçek ekonominin hep yanında olacağız” diyen Yıldırım, şöyle konuştu: “Ayrıca geçmişe yönelik yüklerinizden kurtarmanız için de kapsamlı düzenlemeler yapıyoruz. Stok affından tutun kasa fazlasına ve ödenmemiş vergi borçlarının yeniden bir kolaylık getirilerek taksitlendirilmesine varıncaya kadar birçok düzenlemeyi hayata geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz. Siz ülke için üretmeye devam edin, ülkenize güvenmeye devam edin, sizin hükümetiniz de sizin önünüzdeki engelleri teker teker kaldırmaya devam edecek.”

    Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: “Endüstri 4.0’a platform yolda”

    Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin, 4. Sanayi Devrimi’ni ıskalanmaması için bir çalışma grubu oluşturduklarını ve yakın zamanda bir de platform kuracaklarını belirterek, “Ülkenin 4. Sanayi Devrimi’ni yakalayabilmesi için bazı önlemler alacağız, bu konuda özel destekler sunacağız” dedi. Özlü, bu kavramın ilk defa 2011 yılında Almanya’da ortaya çıktığını da aktararak, 4. Sanayi Devrimi’nin son dönemlerde doğudaki düşük üretim maliyetleri karşısında zorlanan batılı sanayicilerin bir nevi kendilerini koruma hamlesi olduğu söyledi.

    Türkiye’nin, 4. Sanayi Devrimi’ni ıskalamaması için bir çalışma grubu oluşturduklarını ve yakın zamanda bir de platform kuracaklarını anlatan Özlü, bakanlık koordinatörlüğündeki bu platformda Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) ile Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) gibi kuruluşların görev alacağını bildirdi.

    “Yeni Protokol imzalanacak”

    Faruk Özlü, platform üyeleriyle bir protokol imzalayacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye’nin, 4. Sanayi Devrimi’ni yakalayabilmesi için bazı önlemler alacağız, bu konuda özel destekler sunacağız. Eğer Türk sanayisi kendini yenilemezse, önümüzdeki 10 yılda sanki taş devrinde kalmış gibi bir duruma döneriz. Bu nedenle, ülke olarak 4. Sanayi Devrimi’ni en başından takip ediyoruz. Platformu oluşturacağız ve gelecek ay bu konudaki gelişmeleri paylaşacağız.”

    Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran: Makine ihracatçıları ‘Endüstri 4.0’ atağına geçiyor

    Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Dalgakıran, Avrupa’nın en büyük Sanayi Birliği ile Endüstri 4.0 için işbirliği başlattıklarını söyledi.

    Türkiye’nin makinecileri, Avrupa’nın en büyük Sanayi Birliği ile Endüstri 4.0 için işbirliği başlatıyor. Endüstri 4.0’ın Türk sanayii için önemine dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, Türkiye’nin akıllı fabrika sistemleriyle devrimci yeniliklerin yaşanacağı bu yeni çağı yakalamak zorunda olduğunu belirtti. Dalgakıran, “Endüstri 4.0 anlayışının getirdiği yenilikleri sadece tüketim alışkanlıklarının artırılmasına yönelik değil, üretim sistemlerinin akıllanması, maliyetlerin düşürülmesi ve verimliliğinin artması için de kullanabilmeyiz” dedi. Türk makine ihracatçılarının en büyük alıcısı konumunda olan Almanya’nın ve Avrupa’nın en büyük sanayi birliği olan VDMA ile Makine İhracatçıları Birliği, İstanbul’da başlayan WIN Automation Fuarı dolayısıyla Endüstri 4.0 alanında Türk makinecilerine yol gösterecek ortak bir kitapçık yayınladı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, “Türk makinecileri olarak; ekonomimizi bir üst aşamaya geçirecek anlayışın bu entegrasyonu sağlayabilmekten geçtiğine inanıyoruz” ifadesini kullandı.

    Bunun için, otomasyon süreçlerindeki teknolojik dönüşümü Türkiye’de tanıyan en iyi sektör olarak, uluslararası alanda çeşitli işbirlikleri geliştirdiklerini dile getiren Dalgakıran, “Almanya’nın her türlü mühendislik ürününü üreten 3100 şirketini temsil eden en büyük birlik olan VDMA ile WIN Automation Fuarı’na özel olarak hazırladığımız bu çalışma da sektörümüz için önemli bir kılavuz olacak. Türk-Alman işbirliğini, sanayimiz açısından da bir model olarak geliştirecek bu tür çalışmaları sürdüreceğiz” diye konuştu. Kitapçıkta, Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel’in de bir sunuş yazısı yer aldı. Almanya’nın Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı olduğuna ve iki ülke arasında ticari ilişkilerin daha da güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Gabriel, bu sektör rehberinin Türk şirketleri için olağanüstü bir yol gösterici olacağını ifade ederek, 2 ülke arasında enerji, Endüstri 4.0 ve ileri teknoloji alanında önemli işbirliği fırsatları olduğuna dikkat çekti.

    Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) Genel Sekreteri Jan Nöther: “Endüstri 4.0, Türkiye’nin başarısında anahtar rol üstlenecek”

    Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) Genel Sekreteri Jan Nöther, dünya genelinde 4. Sanayi Devrimi olarak da nitelendirilen “Endüstri 4.0” stratejisinin Türkiye açısından çok önemli olduğunu belirterek, bunun Türkiye’nin gelecekteki başarısında anahtar rol üstleneceğini söyledi.

    Almanya’nın geliştirdiği Endüstri 4.0 hakkında değerlendirmede bulunan Nöther, bilinenin aksine stratejinin sadece üretimde akıllı ve robotik teknolojiyi geliştirmek için oluşturulmadığını, aynı zamanda enerji, gıda, sağlık ve tekstil gibi sektörlerde de uygulanabileceğini bildirdi. Türkiye’nin bu sürece dahil olmasını “harika” olarak nitelendiren Nöther, “Endüstri 4.0, Türkiye’nin gelecekteki başarısı için anahtar rol üstlenecektir. Türkiye’nin stratejiye geçiş süreci beş yılı bulabilir” dedi.

    Nöther, Türkiye’nin bu stratejiye geçişte geç kalması durumunda küresel yarışın da dışında kalacağını dile getirerek, Alman şirketlerin Enerji 4.0 ile ilgili tecrübelerini Türk şirketlerle paylaşmaya hazır olduğunu ve bu kapsamda Türkiye’den farklı sektör temsilcileriyle görüşmeler yürüttüklerini anlattı. Çin, Hindistan, Vietnam ve Türkiye gibi ülkelerin başarılı ürünler ortaya koyduğunu ifade eden Nöther, “10- 15 yıl sonra, şirketler global arenada mükemmel ürünler üretecek ve ürünün kökeni önemini yitirecek. Peki kazanan kim olacak? Mükemmel kalitede ürünü en düşük maliyetle üreten ve ürünü tüketiciye en hızlı şekilde ulaştıran. Bunun yanında İhtiyaç kadar üretim olacak. Böylelikle, verimlilik sağlanmış olacak” diye konuştu.

    “Endüstri 4.0 enerji verimliliği sağlayacak”

    Önceki üç devrimin su, insan ve hayvan gücündeki gelişmelerden ortaya çıktığını belirten Nöther, Endüstri 4.0 devriminin ise teknoloji temelli gelişmelerden ilham alınarak oluşturulduğunu söyledi. Nöther, artan talep ve üretimdeki çeşitlilik ile doğal kaynakların tasarruflu ve verimli kullanımının, ülkelerin bu alanlarda değişime yönelmelerini zorunlu kıldığını anlattı. “Küresel ölçekte rekabetin de kuralları değişti” diyen Nöther, şirketlerin dünyada artan rekabete ayak uydurmasının zorunlu hale geldiğini ifade etti.

    BOSCH Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young: Endüstri 4.0’ın temelinde ne var?

    BOSCH Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young son zamanlardaki en önemli konunun Endüstri 4.0 olduğuna vurgu yaptı. “Endüstri 4.0. nihai ürün değil fakat nihai ürüne giden yoldaki tedarik ve üretim süreçlerimizle yakından ilgilidir. Bugünkü rekabetçi dünyamızda bizler bu durumun dışında kalma lüksüne sahip değiliz. BOSCH 130 yıllık bir firmadır. Geçmişi köklüdür. Küçük bir firma olarak nefes almaya başlayan BOSCH, bugün 385 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. 150 ülkede faaliyet göstermekte ve 4 farklı temel iş sahasında hizmet vermektedir. Peki bu başarılar nasıl elde ediliyor? Bu başarı sürekli yeniliklerin öncüsü olmak ve yeniliklerle birlikte hareket etme ile elde ediliyor. Asıl felsefemiz bu… Endüstri 4.0.’ın temelinde yatan kelime “Connectivity” yani bağlanabilirliktir. Ana trendlerin bir tanesidir connectivity…” şeklinde konuştu.

    “Gelecekte bizleri neler bekliyor?”

    “Her şey çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. İnsanlar, cihazlar, hayatımız sürekli değişiyor. Çünkü insanlar bağlanabilirlik özelliği sayesinde milyonlarca dolar civarındaki cihazlarla birbirleriyle sürekli etkileşim ve gelişim halindedir. Örnek verecek olursak iTunes… Raflarında bir tane CD bulamazsınız fakat dünyanın en büyük film ve müzik oynatıcısıdır. Hayatımız değişiyor derken biz bu değişimin içindeyiz. Fakat bu değişimi dışarıdan görmeli ve gelecek nereye gidiyor sorusunu kendimize sormalıyız. Aksi taktirde değişimin içinde kendimize yer bulamayız.”

    “BOSCH Dünyası Olarak Fabrikalarımızı Birbirine Bağlamaya Başladık”

    BOSCH olarak şu anda bile verdiği hizmetleri birbirine bağlamaya başladıklarını dile getiren Young bunu örneklerle açıklıyor. “Örnek verecek olursak; bir cep telefonu ile evinizdeki eşyalarınızı yani beyaz eşya, ısıtma, güvenlik sistemleri gibi eşyaları uzaktan kontrol edebileceksiniz. Eve gelmeden evvel fırına sabah koyduğunuz keki pişirme komutu verip pişirebileceksiniz. Devamında kendini de sensörler sayesinde kapatmış olacak.

    Bunu Endüstri 4.0.’a bağdaştıracak olursak; nasıl ürünlerimizi birbirine bağlıyorsak bizler de BOSCH dünyası olarak fabrikalarımızı birbirine bağlamaya başladık. Dünyadaki 250 fabrikamızın 100 tanesinde bu uygulamaya başladık ve fabrikalarımızı birbirine bağladık” şeklinde konuşan Young, BOSCH’a ilişkin, teknolojik gelişmelere ilişkin ve dahi Endüstri 4.0.’a ilişkin pek çok değerli bilgiyi misafirlerle paylaşarak konuşmasını tamamladı.

    Siemens Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy: “Endüstri 4.0 ile orta gelir tuzağından kurtulabiliriz”

    Siemens Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy, Endüstri 4.0 konusunda yasal altyapı çalışmalarının başladığını, mevzuat tamamlandıktan sonra Türkiye’nin Avrupa’da üretim üssü olabileceğini ifade etti.

    Ankara Sanayi Odası’ndan (ASO) yapılan açıklamaya göre Ersoy, OSB sohbet toplantısında, üretimin tüm aşamalarının dijitalleşmesi olarak tanımlanan Endüstri 4.0’a olan ilginin son zamanlarda arttığına işaret etti. Almanya’ya göre Türkiye’nin bu konuda 3.5 yıl geride olduğunu belirten Ersoy, Endüstri 4.0’ın Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması için de fırsat olacağını aktardı.

    Türkiye’de bu konuyla ilgili mevzuat çalışmalarına başlandığını ve sonbahara kadar tamamlanmasını beklediklerini bildiren Ersoy, “Bu aşamadan sonra eğer sanayici de üzerine düşeni yaparsa Avrupa’nın üretim üssü oluruz” dedi. Endüstri 4.0’ın istihdamı daraltacağı kaygılarının yersiz olduğunu belirten Ersoy, henüz adı bile bilinmeyen 16 yeni mesleğin ortaya çıkacağının öngörüldüğünü ifade etti.

    Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Öğüt: “Endüstri 4.0 fırsatını değerlendirmek şart”

    Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Öğüt, “Dünyayı bekleyen temel sorun ve zorlukları, etkili ve sürdürülebilir bir biçimde çözmek için ‘Endüstri 4.0’ fırsatını çok iyi değerlendirmek gerekiyor” dedi.

    Dolayısıyla artık her şeyin mobil, mobilin de her şey olacağını ifade eden Öğüt, mobilin, sabitle birleşerek “Gigabit Toplumu”nu da beraberinde getireceğini anlattı. Öğüt, evlere kadar uzanan fiber ağlarla hem mobil hem de sabit iletişimde yeni bir dönem başlayacağını vurguladı. Bu tablonun endüstriyel üretime ve ekonomiye de yansıyacağını aktaran Öğüt, “Gigabit Toplumu’nun endüstrideki ve ekonomideki yansıması, bugün tüm dünyanın hararetle konuştuğu ‘Endüstri 4.0’, başka bir deyişle ‘Dördüncü Endüstri Devrimi’ olacak. Bu devrim, bilimsel ve teknolojik buluşların ekonomik ve toplumsal yapıları dönüştürdüğü bir geleceğin mimarı olacak. Dünyayı bekleyen temel sorun ve zorlukları, etkili ve sürdürülebilir bir biçimde çözmek için ‘Endüstri 4.0’ fırsatını çok iyi değerlendirmek gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

    “Türkiye’nin ‘Endüstri 4.0’ trenini yakalaması gerekiyor”

    Öğüt, Dördüncü Endüstri Devrimi’nin dijitalleşmeyle mümkün olacağının altını çizerek, “Dijitalleşme, sağlıktan tarıma, her sektörde sağladığı verimlilik artışıyla sürdürülebilir ekonomik büyümenin ve toplumsal gelişimin lokomotifi durumunda. Dijitalleşen bir şirket, verimliliğini artırıyor, hız kazanıyor, operasyonel süreçlerini iyileştiriyor, daha da önemlisi ulusal ve uluslararası arenada söz sahibi oluyor ve rekabet gücünü artırıyor. Böylece faaliyet gösterdiği ülkeyi de dijital geleceğe taşıyor. Dolayısıyla Türkiye’nin ‘Endüstri 4.0’ trenini yakalaması, ancak şirketlerin dijitalleşme konusundaki ısrarlı ve tutarlı tutumuyla mümkün olacak” ifadelerini kullandı.

    MÜSİAD Başkanı Nail Olpak: “KOBİ’lerin gündeminde Endüstri 4.0 var”

    4.0 endüstrinin sahada hayata geçeceğine inandıklarını söyleyen MÜ- SİAD Başkanı Nail Olpak, “High Tech Port bu işin pusulası oldu. Savunmada iş geliştirme merkezi olduk” dedi. Çeyrek asır gibi bir süre içinde şirket evliliklerinden, Ar-Ge’ye, kurumsallıktan ihracata kadar birçok değişime adapte olan KOBİ’lerin yeni gündeminde endüstri 4.0, nam-ı diğer dördüncü sanayi devrimi var. Bir anda kendilerini konuşan makineler, dijital fabrikalar, yapay zekâlı robotlar söylemleri arasında bulan şirketlerin birçoğu aslında yeni döneme çok da uzak değiller. Son dönemde adeta katlanan Ar-Ge teşviklerinin de etkisiyle teknoloji altyapılarını güçlendiren şirketler için yeni sanayi devrimine adapte olmak pek de zor olmayacak. Bu süreçte elbette KOBİ’ler kadar STK’lara da önemli görevler düşüyor. KOBİ ve Anadolu sermayesinin yükselişinde önemli roller üstlenen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) dijital fabrikalar çağı için de yoğun bir çalışma içinde.

    “KOBİ’ler yeni nesil teknolojilerle tanışıyor”

    KOBİ’leri yeni nesil teknolojilerle tanıştırma ve katma değerli üretime geçmelerini sağlama amacıyla birçok proje yürüttüklerini belirten MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Türk savunma ve havacılık sanayisinin iş geliştirme merkezi haline gelen High Tech Port by MÜSİAD Fuarı’nın bu adaptasyonda önemli roller üstlendiğini ifade etti. “Fabrikalarda dönüşüm yaşanıyor” High Tech Port’un Türkiye’nin bu gücünü ifade eden vitrin projesi olduğunu söyleyen Olpak, “18’inci yüzyılın sonlarında başlayan ve günümüze kadar gündelik yaşamı, sosyal hayatı ve üretim süreçlerini derinden etkileyen 3 sanayi devrimi yaşandı. Bugünlerde ise yeni bir paradigmanın başındayız. 4’üncü Sanayi Devrimi’yle makinelerin kendi aralarında haberleşmesini ve üretim süreçlerinde etkin olacağı bir geleceği konuşmaya başladık. Biz MÜSİAD olarak bu sürecin salon toplantılarında konuşulan ve unutulan bir dönem olmasını istemiyoruz. Bu süreci bizzat fabrikaların içinde yaşayarak hayata geçiriyoruz. Gerek fuarlarımız gerekse yaptığımız birçok organizasyon üyelerimizi bu sürece hazırlama amacını taşıdı. Bugün savunma ve havacılık alanında gerçekleşen kümelenmelerde MÜSİAD üyelerinin ciddi bir varlığını görüyoruz.”

    Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü: “Sanayicilerimiz küresel boyutta başarılara imza atıyor”

    Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, bin yıla dayanan köklü tarihimizde Cumhuriyet rejiminin ilk 100 yılını tamamlamak üzere olduğumuzu belirterek, “Bugün bütün olumsuz şartlara karşın, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer alıyoruz. Sanayicimiz, girişimcimiz küresel boyutta başarılara imza attı. Ancak önümüzdeki ikinci 100 yıl, bu yüzyıldan çok daha farklı, yeni gelişmelere gebe görünüyor. Her şeyden önce internetle, bilişim teknolojileriyle neredeyse bebekliğinde, yürümeyi dahi öğrenmeden tanışan bugünkü genç nesil, ortalama 10-15 yıl sonra tüm dünyada hem iş hayatında hem de tüketim tarafında çok büyük bir değişimi getirecek. İnternete ulaşan insan sayısı arttıkça da, bu yeni devrimin mimarı olan dijital dünya, hayatımıza her gün yeni veriler, yeni üretim metotlar, yeni fırsatlar sunmaya devam edecek. Her zaman olduğu gibi, önce davrananlar bu sürecin kazananları olacak” dedi.

    “İlerlemenin yolu KOBİ’lerimizi dijitalleştirmekten geçiyor”

    “Endüstri 4.0, yani 4. Sanayi Devrimi denilen, makinelerin birbirleriyle iletişim kurduğu, verimliliğin merkeze oturduğu bu yeni dönemi ıskalama lüksümüz yok” diye konuşan Kütükcü şöyle devam etti: “Verimlilik ve karlılık, işletmelerimizin kalp atışlarının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için çok önemli. Zira ülkemizde ortalama şirket ömrü 11 yıl. Yani 11 yıl sonra kalbimiz duruyor. Yeni kurulan şirketlerin ise yüzde 50’si 5 yıl içinde kapanıyor. Çünkü en nihayetinde kar etmeyen bir işletmenin, varlığını koruması, sürdürmesi mümkün değil. Bizim gibi büyüme ihtiyacı olan bir ülke olarak, bu ülkenin işletmeleri, KOBİ’leri olarak, kar elde edip, bu karı yeni yatırımlarda, yeni istihdamlarda ve yeni Ar-Ge faaliyetlerinde değerlendirmemiz gerekiyor. Ama maalesef biz kârı deyim yerindeyse kediye yüklüyoruz. Karlardaki düşüşlerin önemli kaynaklarından birisi de, düşük verimlilik. Başta insan kaynağı verimliliği olmak üzere, pek çok alanda verimlilik düzeyimiz çok düşük.

    Bugünün dünyasında da sanayiden tarıma, eğitimden finansa değin her alanda verimli olmanın, dolayısıyla bir adım daha öne çıkmanın yolu KOBİ’lerimizi dijitalleştirmekten geçiyor. Bugün başarısına hepimizin gıpta ile baktığımız, yeni fırsatları gören şirketlerin, KOBİ’lerin yollarına dijitalle devam ettiklerini hepimiz görüyoruz. Dolayısıyla bizim verimliliğimizi ve karlılığımızı artırmak için çok ciddi reformlar yaparak, sözlerimizin başında da ifade ettiğim gibi Cumhuriyetin ikinci yüzyılına bu problemlerini halletmiş bir Türkiye olarak başlamamız gerekiyor.”

    katalog tasarlıyoruz
    Bu haber toplam 21140 defa okunmuştur