Elektrik, elektronik ve otomasyon alanında dünya devi bir marka: Mitsubishi Electric

    06 Şubat 2017 Pazartesi 09:57

    Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departmanı Kıdemli Müdürü Hakan Aydın ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

    Elektrik, elektronik ve otomasyon alanında dünya devi bir marka: Mitsubishi Electric
    - A +

    Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departmanı Kıdemli Müdürü Hakan Aydın ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

    Okurlarımız için kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

    1969 yılında Samsun’da doğdum. 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra eğitim hayatıma Almanya Karlsruhe Teknik Üniversitesi Elektroteknik bölümünde devam ettim. 1998 yılında o dönemde Mitsubishi Electric’in Türkiye’deki fabrika otomasyonu distribütörü olan GTS firmasında çalışma hayatıma başladım. Daha sonra bildiğiniz gibi Mitsubishi Electric distribütörü GTS’yi satın aldı ve 2012 yılından bu yana Türkiye’deki operasyonlarına kendi yapılanması ile Mitsubishi Electric Türkiye olarak devam ediyor.

    Ben de Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departmanı Kıdemli Müdürü olarak görev alıyorum.

    Mitsubishi Electric markasından ve Türkiye’deki faaliyetlerinden bahseder misiniz?

    Mitsubishi Electric, güvenilir ve yüksek kaliteli ürünler üreten, elektrik, elektronik ve otomasyon alanında dünya devi bir marka. 96 yıllık tecrübeye sahip Mitsubishi Electric; bilgi işlem ve iletişim sistemleri, uzay geliştirme ve uydu iletişimleri, tüketici elektroniği cihazları, sanayi teknolojileri, enerji, nakliye ve inşaat makinalarında kullanılan elektrikli ve elektronik donanımların üretimi, pazarlanması ve satışında dünyadaki önde gelen markalardan biri olarak kabul ediliyor. Mitsubishi Electric’in Türkiye’deki temel faaliyet alanlarını ise fabrika otomasyon sistemleri, ileri robot teknolojileri, CNCMekatronik sistemler ve klima sistemlerinin satış ve satış sonrası hizmetleri oluşturuyor. Bu faaliyetlerinin yanı sıra uydular, asansör, görsel veri sistemleri, güç kaynakları ve ulaştırma bağlantılı altyapı işlerine de destek veriyor. Türksat 4A ve 4B uydularının üreticisi olan Mitsubishi Electric, Marmaray projesinde kullanılan otomasyon teknolojisi ile de Türkiye’de öne çıkıyor. Türkiye’yi öncelikli pazar olarak gören Mitsubishi Electric Corporation, Nisan 2016’da Türkiye’de ev tipi klima alanında yeni bir geliştirme ve üretim şirketi de kurdu ve Ocak 2018’de üretime başlanması planlanıyor.

    Yöneticiliğini yaptığınız CNC Departmanı’nın çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

    Mitsubishi Electric dünyanın önde gelen makine üreticilerine CNC ürünleri ve çözümleri sağlayan global bir marka. Yüksek teknolojiye sahip CNC ürünleri ile başta otomotiv ve metal işleme sektörü olmak üzere bütün dünyada birçok sektörde standartları belirliyor. Hizmet verdiğimiz tüm sektörlerde pazarın ve kullanıcıların gerçek ihtiyaçlarını analiz ederek çalışıyor ve sektöre ileri teknolojili çözümler sunuyoruz. Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departmanı olarak Türkiye’deki çalışmalarımızı iki ana başlıkta toplayabiliriz. Birincisi yurt dışından ithal edilen Mitsubishi Electric CNC ürünleriyle donatılmış CNC tezgâhlarına servis ve yedek parça hizmetleri sağlamak. İkincisi ise Türkiye’de faaliyet gösteren makine imalatçılarının ürettikleri CNC tezgâhları için gerekli Mitsubishi Electric donanımını sağlamak, projelendirme çalışmalarını yürütmek ve devreye almak. Gerçekleştirdiğimiz tüm bu çalışmalar için bünyemizde çok ciddi bir mühendislik bölümü bulunuyor. Kadromuzu proje üreten mühendislik ekibi ve servis hizmetlerinden sorumlu ekip olarak ikiye ayırabiliriz. Özellikle Tayvan başta olmak üzere birçok ülkeden Türkiye’ye yılda bin adetten fazla Mitsubishi Electric kontrollü makine geliyor. Mitsubishi Electric olarak satış sonrası hizmetler en çok önem verdiğimiz konular arasında yer alıyor. Bu doğrultuda müşterilerimize sorunsuz bir hizmet sunmayı hedefliyor ve çalışmalarımızı planlıyoruz.

    Ürün gamınızdan ve en son ürününüz olan M80-M800 serisi CNC kontrol ünitelerinin öne çıkan özelliklerinden bahseder misiniz?

    Bir CNC makinesinin üretilmesinden, devreye alınması ve satış sonrası hizmetlerinin verilmesine kadar her aşamada uçtan uca çözümler sunuyoruz. Temel olarak bizim ürün gamımıza uygun seçenekler CNC torna ve CNC işleme merkezleri olmasının yanı sıra, hareket kontrolü ya da bir parça üretimi söz konusu olduğunda özel makineler için de çözümler geliştiriyoruz.

    Mitsubishi Electric’in yeni nesil CNC kontrol üniteleri M80 ve M800 serisi ile üretilen makineler 2016 yılında Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Sektör tarafından büyük bir beğeni ile karşılanan M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri, bir önceki seri olan M70 ve M700 serisi ile müthiş bir uyum içerisinde olduğundan bu yeni seriye geçiş yapacak müşteriler için herhangi bir uyumlaştırma çalışması ya da ekstra eğitim gerekmiyor. M80 ve M800 serisinin sunmuş olduğu 4. jenerasyon SSS (Super Smooth Surface), sezgisel kullanıma imkan tanıyan yeni arayüz gibi geliştirmeler üretim standartlarını bir üst seviyeye taşıdı. Yeni seri, 4. jenerasyon SSS kontrol ile daha hassas, daha hızlı ve daha verimli operasyon imkanı sunuyor. G05 P20000 ile daha yüksek önden okuma blok sayısı, dolayısı ile daha hızlı işleme süreleri ve daha hassas işleme yüzeyleri elde edilebiliyor. 3D program kontrolü ile operasyon öncesi parça çizimlerine bakılabiliyor, parçaların kesit görüntüleri alınabiliyor. Diğer taraftan grafiksel kılavuz yardımları ile çok daha kolay programlamaya imkan tanınıyor. Oluşturulan makine programları USB’nin yanı sıra artık SD kartlarda da saklanabiliyor.

    Yeni seride, 8.4 inch, 10.4 inch, 15 inch ve 19 inch yüksek çözünürlüklü ekran seçenekleri mevcut olmakla birlikte 10.4 inch ve üzeri ekran tipleri için dokunmatik ekran standart olarak bulunuyor. Ayrıca bu fonksiyon isteğe bağlı olarak parametre değişikliği ile iptal edilebiliyor. Sade görüntüleme özelliği sayesinde, normal görünüm ekranından sade görünüm ekranına geçiş yapılarak uzaktan gözlemleme şansı elde edilebiliyor. Yeni eklenen bir başka özellikle, oluşan alarm tüm ekranı kaplayacak şekilde görüntülenebiliyor. Böylece makine operatörü uzakta olduğu durumlarda da oluşan alarmı görebiliyor. Kullanıcı yetki seviyesi belirleme özelliğiyle, operatörlere üretimdeki rollerine göre ayrı ayrı erişim izni tanımlanarak insan kaynaklı hatalar minimize edilebiliyor. Ayrıca yeni seri, üretim yönetimleri sistemleri (MES) ile tam uyumlu şekilde çalışabiliyor.

    Bugüne kadar CNC kullanıcılarına sunduklarınız ve gelecek dönem hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

    Sektör profesyonellerine sunduğumuz yeni seri ürünlerimiz; optik haberleşme, yüksek hızlı ve yüksek hassasiyetli işleme, yüksek önden okuma sayıları, standart olarak sunulan data server fonksiyonu gibi özellikleri ile üretim süreçlerini çok daha verimli hale getirebiliyor. Dolayısıyla CNC kullanıcıları daha ekonomik, daha hızlı ve daha hassas üretim hedefleri için yeni seri ürünlerimizi rahatlıkla tercih edebilirler. Bu doğrultuda önümüzdeki dönemde ürünlerimizin sektöre sağlayacağı faydaları anlatmak ve yaygınlaşmasını sağlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önümüzdeki süreçte en önemli gündem maddelerimizden biri yine Sanayi 4.0 olmaya devam edecek. Bu yeni endüstri evresini, kısaca mevcut sanayinin bilgisayarlaştırma yönünde teşvik edilmesi ve yüksek teknolojiyle donatılması olarak tanımlayabiliriz.

    Yeni endüstri evresine Mitsubishi Electric’in yanıtı ise dijital fabrika konsepti e-F@ctory. Bu süreçte, makineler çevrelerinde olup bitenleri anlayabilecek ve birbirleriyle internet protokolleri aracılığı ile iletişim kurabilecekler. e-F@ ctory’nin 2025’e kadar olan sürede bizim yapıtaşımız olacağını ve ürünlerimizin bu konseptin altında yer alacağını düşünüyoruz. Küresel ölçekte öncü bir yeşil şirket olan Mitsubishi Electric, ileri teknolojisini topluma katkıda bulunmak için kullanıyor. Mitsubishi Electric, çevre yönetimi konusundaki tutumunu ifade eden “Eko Değişim” (Eco Changes) ilkesi çerçevesinde, yaşadığımız dünyayı ve çevreyi daha iyi, daha yeşil ve daha sürdürülebilir hale getirmek için çabalıyor. Bu noktada yüksek teknoloji CNC ürünlerimiz de kullanıldıkları makinelerde verimliliği arttırarak ve işletme maliyetlerini düşürerek eko değişimin bir parçası olmaya devam ediyor. Köklü inovasyon mirasımız ve bilgi birikimimizin yanı sıra üstün teknolojiye sahip, verimli, çevreci, yenilikçi ürün ve hizmetlerimiz ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanayiye katma değer sağlamayı hedefliyoruz.

    Son olarak makine sektörünü değerlendirecek olursanız neler söylersiniz?

    Türkiye gerek nüfus yoğunluğu ve genç iş gücü gerekse iş kalitesi anlamında Avrupa’da birçok ülkenin önünde yer alıyor. Makine sektörü ülkemizin lokomotif iş kollarından biri ve bu şekilde devam edecek gibi görünüyor. Dolayısıyla üretim kalitemizi daha yüksek seviyelere taşımak için her türlü imkâna sahibiz. Sektörümüzün bu kaliteyi yukarıda tutarak büyümeye devam edeceğini düşünüyoruz.

    Sektörümüzde genel olarak üreticilerin daha ekonomik, hızlı ve hassas üretim gerçekleştirmelerini sağlayacak ve bu sayede günümüzün rekabet koşullarında avantaj oluşturabilecek yeni nesil ürünlere ihtiyaç var. İleri teknolojisi ile dikkat çeken Mitsubishi Electric, CNC konusunda da dünyanın ileri gelen markalarından biri olarak öne çıkıyor. Ürün gamımız pazarın her geçen gün hızla değişen ihtiyaçlarını karşılamaya hazır durumda. Yüksek teknolojiye sahip inovatif ürünlerimiz, kaliteli servis ve yedek parça hizmetlerimiz, mühendislik bilgimizle şekillendirdiğimiz projelendirme çalışmalarımız ve büyük özen gösterdiğimiz satış sonrası hizmetlerimiz ile Türk sanayisinin küresel rekabet şartlarına uyum sağlamasına katkıda bulunmak için çalışıyoruz.

    katalog tasarlıyoruz
    Bu haber toplam 5782 defa okunmuştur