İmalat sanayi kapasite kullanımı arttı

    Türkiye ekonomisinin Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü - OECD tarafından yüzde 2,6 oranında küçüleceği öngörülse de imalat sanayi kapasite kullanımındaki artış karamsar tabloyu ortadan kaldırarak yüreklere adeta su serpiyor.

    İmalat sanayi kapasite kullanımı arttı
    - A +

    Türkiye ekonomisinin Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü - OECD tarafından yüzde 2,6 oranında küçüleceği öngörülse de imalat sanayi kapasite kullanımındaki artış karamsar tabloyu ortadan kaldırarak yüreklere adeta su serpiyor. Yıl sonuna kadar bu verilerin güzel gelişmelerle değişeceğine ve bizi sevindiren gelişmelerin yaşanacağına inanıyorum. Mayıs ayı imalat sanayi verilerine bakacak olursak; kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 1,3 puan artarak yüzde 76,3 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2019 Mayıs dönemi imalat sanayi kapasite kullanım oranını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 1,3 puan artarak yüzde 76,3 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1,1 puan artarak yüzde 76,1 seviyesinde gerçekleşti.

    Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi açıklandı

    TOBB -  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TEPAV - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı işbirliğinde belirlenen Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi açıklandı. 2015 - 2017 arası iki yıllık ciro artışı dikkate alınarak yapılan Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi yarışmasının sonucunda şirketlerin nominal gelirlerindeki artış oranı, Türkiye'nin nominal milli gelirindeki artışın 18 katı olurken firmalar 2015 - 2017 döneminde istihdamlarını yüzde 70 yükseltti.

    Bu makale toplam 697 defa okunmuştur